Zwiedzamy Birmę – Mandalay

Wbrew powszechnym opiniom, że na Mandalay szkoda czasu i lepiej skupić się na innych regionach Birmy, zapraszam Was na krótki trip po tym mieście. Miasto spore, dość gwarne jak na birmańskie standardy ale z kilkoma ciekawymi miejscami do odwiedzenia, położone u podnóża Wzgórza Mandalay, lata swojej świetności przeżywało w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to pełniło funkcje stolicy kraju. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oprócz przewodnikowego must have, czyli Pałacu Królewskiego (niekoniecznie z tym przewodnikiem się zgadzam), jest kilka pięknych świątyń! Mandalay warto zwiedzić z jeszcze jednego powodu, nigdzie nie spotkacie tylu Mnichów!

Pałac Królewski w Mandalay

Ogromna powierzchnia, dużo zieleni, jednocześnie jakoś tak dziwnie. Po bliższej analizie budowli widać, że nie jest to dawny zabytek, ponieważ to jedynie rekonstrukcja wykonana w 1995 roku, odwzorowująca dawny Pałac Królewski, który całkowicie został zniszczony podczas ostatniej wojny. Kolory jakiś ciemne, złoto mało złote, do tego rzuca się w oczy blacha falista. Dziwna atmosfera miejsca tłumaczona jest przez tubylców obecnością duchów zmarłych podczas budowy robotników, którzy zostali pogrzebani pod murami, dlatego zwiedzanie zazwyczaj przebiega dość szybko. Obecnie znaczna część kompleksu to koszary wojskowe, dlatego zwiedzający są wpuszczani tylko jedną z czterech bram i wszędzie możemy się natknąć na mundurowych.

Mandalay

Mandalay

Mandalay Mandalay

 

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Monaster Shwenandaw

Przepiękna świątynia! Kiedyś leżąca w obrębie Pałacu Królewskiego, na szczęście przeniesiona poza jego obszar za panowania Króla Thibawa, dzięki czemu nie uległa zniszczeniu. Świątynia jest drewniana, świetnie zachowana, pokryta masą bardzo misternych rzeźbień, co nadaje jej niesamowity klimat.

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Pagoda Mahamuni – Budda Mahamuni

Główną atrakcją świątyni jest chyba najbardziej święty w całej Birmie pomnik Buddy. Ten ważący ponad 6,5 tony posąg odlany jest z brązu, pokryty złotem i szlachetnymi kamieniami, w tym diamentami i szafirami. Robi podobno niesamowite wrażenie, podobno, ponieważ nie dane mi było go zobaczyć 🙂 Dlaczego? Buddę Mahamuni mogą oglądać tylko mężczyźni, ale bycie osobnikiem płci męskiej wcale nie gwarantuje, że go zobaczymy, ponieważ tłumy Birmańczyków oblegają pomnik od najwcześniejszych godzin porannych. Szansa na zdjęcie jest pomiędzy 4.30 a 5 rano, kiedy to Budda jest poddawany codziennemu myciu.

Mandalay

Sama Pagoda jest piękna, więc warto mimo wszystko się po niej przespacerować, pozaglądać w liczne zakamarki i wyłapać kilka szczegółów 🙂

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Monaster Atumashi

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Manadalay, głównie dzięki pięknym złotym zdobieniom. Oryginalna była w całości wybudowana z drewna tekowego, jednak nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Obecnie możemy oglądać kamienną rekonstrukcję z 1996r.

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Kuthodaw Pagoda – Księga w Kamieniu

Pagoda zwana jest też 'Największą Księgą Świata’, ponieważ złota stupa otoczona jest kamiennymi tablicami na których spisane są buddyjskie prawa i zasady.

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Zwiedzając Mandalay, na każdym kroku natykamy się na Mnichów! Okazuje się, że aż 60% wszystkich birmańskich Mnichów żyje właśnie w tym mieście. Chętnie rozmawiają z turystami, opowiadają ciekawe historie i są przemiłymi ludźmi 🙂

Mandalay

Mandalay

Mandalay

Tak wyglądają moje wrażenia ze zwiedzania Mandalay. Warto wybrać się do tego urokliwego miasta, a podczas wizyty koniecznie wdać się w pogawędkę z jakimś Mnichem 🙂

podpis new

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tags: Budda Mahamuni, Kuthodaw Pagoda, Mahamuni Pagoda, Mandalaj co warto zwiedzić, Mandalay Birma, Mandalay zwiedzanie, Monaster Atumashi, Pałac Królewski Mandalay, Shwenandaw Klasztor, Wzgórze Mandalay

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  Niesamowite. Chętnie spędziłabym trochę czasu z mnichami, posłuchała ich historii i nauczyła się medytacji 🙂

   • miscatalina
   • 23 sierpnia 2016
   Odpowiedz

   To prawdziwa uczta duchowa 🙂 mnisi potrafią być bardzo inspirujący i można się od nich naprawdę dużo dowiedzieć.

 2. Odpowiedz

  Piękne miejsce o zupełnie innej kulturze.

 3. Odpowiedz

  Niesamowite miejsce, może kiedyś uda mi się je zobaczyć, a z tymi mnichami chętnie bym porozmawiała 😀

   • miscatalina
   • 23 sierpnia 2016
   Odpowiedz

   Życzę Ci tego!

 4. Odpowiedz

  Aż trudno oczy oderwać, od tych cudowności!

 5. Odpowiedz

  Niesamowita architektura. To coś zupełnie innego, od tego co znamy z własnego podwórka *-*

 6. Odpowiedz

  Tyle miejsc mam w planach zobaczyć w najbliższym czasie, a tu jeszcze do tej listy trzeba Birmę dopisać 🙂

  • Monika
  • 23 lutego 2016
  Odpowiedz

  Niezwykłe miejsce. Wyjazd do Birmy marzy mi się już od kilku lat 🙂

   • miscatalina
   • 23 sierpnia 2016
   Odpowiedz

   Koniecznie jedź! To doskonały moment na odwiedzenie tego magicznego kraju 🙂

 7. Odpowiedz

  Piękne zdjęcia! 🙂 Mnichów jak dotąd widzieliśmy tylko na filmach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 shares

Social Profiles