Żółte liście storczyka – co robić?

Zauważyliście niepokojąco żółte liście u swojego ukochanego storczyka? Pięknie kwitnie, korzenie wydają się być zdrowe, wypuszcza nowe liście, teoretycznie wszystko jest ok, jednak te dojrzałe, w pełni rozwinięte liście żółkną. Co może być przyczyną? Otóż powodów może być kilka (niestety z tymi naszymi storczykami to nie taka prosta sprawa…), mogły zaatakować go szkodniki, wirusy, mogliśmy go przegrzać czy wreszcie mógł zostać narażony na zbyt silne oświetlenie. Dzisiaj parę słów właśnie o idealnych warunkach świetlnych dla orchidei. Kilka praktycznych porad, żeby żółte liście storczyka przestały spędzać Wam sen z powiek!

Warunki naturalne w jakich żyją Palenopsisy

Aby prawidłowo dobrać warunki zewnętrzne dla naszych kwiatów, musimy wiedzieć skąd pochodzą i w jakich warunkach naturalnych rosną, kwitną i wydają nasiona. Phalenopsisy rosnące w warunkach naturalnych znajdziemy w południowo – wschodniej Azji i w północnej Australii, gdzie zasiedlają głównie wilgotne lasy równikowe i podrównikowe lasy monsunowe. Rosną zazwyczaj na wysokich drzewach, przytwierdzone do kory pnia. W takich warunkach mają więc dość wysoką temperaturę, dużą wilgotność i dość słabe nasłonecznienie. Teoretycznie orchidei do prawidłowego wzrostu wystarczą cztery godziny jasnego światła dziennie. Takie też warunki powinniśmy zapewnić naszemu storczykowi, żeby pięknie rósł i kwitł.

Gdzie ustawić Phalenopsisa?

Gdzie w takim razie postawić naszego nowo nabytego storczyka? Parapet okna będzie odpowiednim miejscem, pod warunkiem, że nie jest to okno południowe. W trakcie gorącego, słonecznego lata również wschodnia wystawa może zagwarantować liściom tych wrażliwych roślin zbyt dużo słońca. Dlatego najlepiej ustawić storczyka za jasną roletą, czy też za firanką, która rozproszy zbyt intensywne promienie słońca. Jak dobrać miejsce idealne? Najlepiej metodą prób, niewykluczone, że i błędów 🙂 Ustaw storczyka w miejscu, w którym dobrze się prezentuje i obserwuj liście. Jeśli są zbyt wydłużone i mają intensywnie ciemnozielone zabarwienie to znaczy, że mają za mało światła. Taki storczyk będzie rósł, może wypuszczać nowe liście i korzenie ale nie będzie kwitł. Jeśli natomiast zauważysz na liściach wyraźne przebarwienia, przyjrzyj się im dokładnie, ponieważ jednym z powodów z jakich obserwujemy żółte liście storczyka jest właśnie zbyt intensywne światło. Przestaw wtedy orchidee w miejsce bardziej zacienione.


Phalenopsis rosnący w optymalnych warunkach.

20160718_162938

Liście są eliptyczne, koloru od jasnozielonego do ciemnozielonego, w zależności od odmiany.


Phalenopsis rosnący w zbyt ciemnym miejscu.

Liście storczyka rosnącego w zbyt ciemnym miejscu

Liście są wyraźnie wydłużone, ciemnozielone. Taki storczyk będzie wypuszczał nowe liście i korzenie ale nie będzie kwitł.


Żółte przebarwienia na liściach Phalenopsisa rosnącego w warunkach zbyt intensywnego oświetlenia.

żółte liście storczyka

żółte liście storczyka

Żółte liście storczyka nie prezentują się najlepiej, dlatego jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące zmiany, bardzo uważnie się im przyjrzyjmy, jeśli nie widać żadnych szkodników, przestawmy storczyka w bardziej zacienione miejsce. Jeśli tego nie zrobimy liście po pewnym czasie pomarszczą się, staną się dużo cieńsze, zbrązowieją i opadną.

żółte liście storczyka

Jeśli przebarwienia zaobserwujemy na najstarszym liściu, który w krótkim czasie uschnie i odpadnie, a pozostałe liście wyglądają normalnie, nie ma się czym przejmować, roślina w miejsce starego liścia wypuści nowe. Jeśli natomiast dojrzałe liście żółkną, a młodych nie widać, należy poszukać problemu.

20160718_163213

Przyjrzyjmy się również dokładnie łodydze, jeśli jest brązowa lub czarna, to prawdopodobnie ugotowaliśmy naszą orchidee i niestety nie ma już dla niej ratunku, jeśli wygląda zdrowo i normalnie to jest szansa, że po przestawieniu w inne miejsce, uda nam się roślinę uratować.


Dlaczego liście żółkną jeśli dociera do nich zbyt dużo światła?

To mechanizm obronny, jeśli przeanalizowalibyśmy zawartość barwników w liściach do których dociera zbyt dużo słońca, okazałoby się, że jest w nich dużo więcej karotenoidów, które odpowiadają właśnie za żółtą barwę liści. Te barwniki to świetne zmiatacze reaktywnych form tlenu, które powstają w liściach w dużych ilościach jeśli proces fotosyntezy nie jest w stanie 'przerobić’ światła docierającego do liścia. Roślina broni się syntetyzując właśnie duże ilości antyoksydantów. Karotenoidy są obecne w liściach w trakcie całego życia roślin, jednak jest ich od 4 do 7 razy mniej niż zielonych barwników dlatego są niewidoczne. Uwidaczniają się właśnie wtedy kiedy roślina zaczyna mieć problemy i broni się przed niekorzystnymi czynnikami.


Ciekawostka! Wiecie, że storczyki lubią piwo? Jeśli macie wrażenie, że Wasz Phalenopsis potrzebuje odżywienia, zanim podlejecie go nawozem dajcie mu do picia trochę piwa 🙂 Nie za dużo, wystarczy 50 ml na szklankę wody. I nie za często! żeby się nie uzależnił 🙂 Uwaga! Znalezione w internetach i nie potwierdzone, więc ostrożnie z tym piwkiem 🙂 Jeśli znacie jakieś inne nietypowe upodobania storczyków, koniecznie napiszcie w komentarzu!

podpis 3

Tags: gdzie ustawić storczyka, Phalenopsis żółte liście, storczyk liście żółkną i opadają, storczyk żółknięcie liści, żółte liście storczyka

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Odpowiedz

    U mnie nawet kaktusy się nie „aklimatyzują” 🙂 totalny brak podejścia do kwiatów, a szkoda, takie piękne 🙂

      • miscatalina
      • 18 lipca 2016
      Odpowiedz

      Natalia 🙂 wierzę, że znajdziesz rośliny idealne dla siebie 😉

  2. Właśnie uświadomiłaś mnie, że mój storczyk ma za dużo światła :O
    A ja myślałam od zawsze, że one wręcz uwielbiają słońce. Idę szukać nowego miejsca…

      • miscatalina
      • 18 lipca 2016
      Odpowiedz

      Super! Uwielbiam uświadamiać 🙂

  3. Odpowiedz

    widać że kochasz rośliny 🙂 mam kilka storczyków w domu i bede pamietac o tym wpisie. (+piękne zdjęcia)

      • miscatalina
      • 18 lipca 2016
      Odpowiedz

      Dziękuję 🙂

  4. Odpowiedz

    Moj storczyk jak narazie od ponad 2 misiecy ciagle wypuszcza nowe kwiaty i wyglada pieknie 😉
    O „odzywce” w postaci piwa jeszcze nie slyszlam 😀 Wyprobuje 😀

    • Ania
    • 19 lipca 2016
    Odpowiedz

    Oo, fajnie, że tu zajrzałam. Moje storczyki od lat jakoś nie chcą rosnąć i zawsze zastanawiałam się co im jest, bo wydawało mi się, że postępowałam z nimi dobrze tj. wg instrukcji. Teraz dla odmiany kupiłam sobie chortensję… i ona też mi usycha, chociaż podlewałam prawie codziennie. Może wiesz jak ją pielęgnować ?

      • miscatalina
      • 19 lipca 2016
      Odpowiedz

      Może właśnie zbyt dużo ma wody? Sprawdzaj przed podlaniem podłoże, jeśli jest wilgotne to nie podlewaj. A trzymasz tą hortensję w domu? Jeśli tak to wystaw ją na balkon 🙂 A przyczyn usychania liści może być cała masa, łatwiej by mi było gdybym zobaczyła roślinę, wtedy mogłabym coś więcej powiedzieć.

      • Anonim
      • 18 marca 2021
      Odpowiedz

      LO p

  5. Dzięki za rady, mam właśnie storczyka, niby nic się nie dzieje (tfu tfu) ale zawsze lepiej wiedzieć co zrobić aby dobrze i zdrowo rósł 🙂

  6. Odpowiedz

    Ja ostatnio miałam dziwny przypadek… piękne zielone liście, zdrowe właściwie korzenie a tutaj nagle.. łodyga uschła?!

      • miscatalina
      • 15 sierpnia 2016
      Odpowiedz

      Ale zrobiła się całkiem czarna? Czy po prostu zbrązowiała i uschła?

        • Malgorzata
        • 14 sierpnia 2020
        Odpowiedz

        Ja podlewam storczyki wywarem z banana skórkę banana zalewam gorąca woda odstawiam na noc i takim cudownym preparatem podlewam w sumie wszystkie kwitnące kwiaciory uratowałam w ten sposób nie jednego storczyka który nie chciał kwitnąć ‍♀️

    • Malwina
    • 1 grudnia 2016
    Odpowiedz

    Ja mam pytanie, jak często powinno się podlewać storczyki? Czy powinnam wstawiać do naczynia z wodą i zostawić na parę minut?
    Ps. Super blog! 🙂
    Pozdrawiam

      • miscatalina
      • 1 grudnia 2016
      Odpowiedz

      W okresie zimowym wystarczy podlać raz w tygodniu. Wstawiamy do naczynia z wodą lub nalewamy wody do osłonki i zostawiamy na pół godziny, można nawet na trochę dłużej żeby korzenie porządnie się napiły. Po tym czasie wylewamy wodę i wstawiamy storczyka do pustej osłonki. Dzięki za miłe słowa! Staram się jak mogę 😉

        • Anonim
        • 12 maja 2020
        Odpowiedz

        Dziękuję wszystkie wypowiedzi mi ogromnie pomogły jestem miłośniczka storczyków , a mimo to stał się problem bo zaczęły mi liście żółknąć

    • Mirek
    • 26 stycznia 2018
    Odpowiedz

    Bardzo Pani uogólnia wpływ światła na kolor liści i według mnie podaje Pani złe przykłady. Np. zdjęcie nr 2. Zdjęcie to przedstawia inną odmianę falenopsisa o długich wąskich liściach niż ta na zdjęciu nr 1 (tak mi się wydaje, że to dwa różne egzemplarze). W przypadku tej odmiany liście są zawsze ciemne. Wiem co piszę, gdyż posiadam dwa różne takie egzemplarze stojące na wschodnim parapecie. Wiosną i latem do godzin południowych jest tzw „patelnia”. Liście są zawsze ciemne a storczyki kwitną niezwykle okazale kilka razy w roku. Czasem nawet liście robią się czerwone od nadmiaru słońca (to naturalna reakcja). Mam również egzemplarze, które stoją po tej samej stronie oraz zachodniej i mają liście jasne. Wszystko zależy od odmiany. Mam wiele odmian z ciemnymi liśćmi oraz jasnymi, wąskimi i szerokimi niemal jak w łopianie i wszystkie kwitną bez problemu (oczywiście wszystkie falenopsis). Żeby porównać wpływ światła należało by zrobić dla porównania zdjęcia temu samemu egzemplarzowi przestawiając go w kolejnych sezonach na różne stanowiska i wówczas zamieścić zdjęcia wraz z obserwacjami na temat intensywności kwitnienia. Co do żółknięcia liści, to żółknięcie żółknięciu nierówne. Liście pożółkłe od słońca wyglądają bardziej na wypłowiałe. Czasem stają się lekko pomarszczone, ale po jakimś czasie są znów jędrne, lecz blady kolor zwykle zostaje. Żółknięcie od słońca łatwo sprawdzić po zacienionej części liścia. Ona po prostu wciąż pozostaje zielona. Uff.., książki można pisać ;-). Pozdrawiam!

    • Marlena
    • 12 czerwca 2018
    Odpowiedz

    Szukałam informacji na temat mojego storczyka, drugi liść mu żółknie. Przesadzilam go i byłam przekonana, że coś poszło nie tak. Ale teraz sprawdzę czy na pewno nie ma za gorąco i czy nie przesuszony.

      • miscatalina
      • 21 czerwca 2018
      Odpowiedz

      Koniecznie przestaw w inne miejsce, zwłaszcza po przesadzeniu storczyk nie powinien stać w nasłonecznionym miejscu. I koniecznie sprawdzaj korzenie przed podlewaniem, jeśli są zielone to nie ma konieczności podlewania. Pozdrawiam i powodzenia!

    • Klaudia
    • 1 lipca 2018
    Odpowiedz

    Ja już zmarnowalam 2 storczyki :/ mam dość ciemny pokój i za mały parapet na postawienie kwiatów. Stoją więc na komodzie. Pierwszy rzadko podlewany, czasem moczony w wodzie za dlugo. Zaczął żółknąć od dołu, liście odpadały, w końcu łodyga zrobiła się ciemna, jakby rozmiękła, zgniła. Niemal rozpadła się w ręku. Drugi storczyk podlewalam juz inaczej. Moczylam krociutko raz w tygodniu, pilnowalam, by nie zasuszyc korzeni. Stawialam czasem blisko okna… i raz go niestety przegrzalam w pelnym sloncu, w upale. Zaczal mi marnieć identycznie jak tamten, mimo ze okolicznosci inne. Łodyga zczerniała i odeszła wraz z liśćmi od korzeni.
    Jedyne co łączy te 2 storczyki to ta sama osłonka- którą właśnie wyrzuciłam podejrzewając zarazę. Moczę też storczyki w wodzie kranowej, prosto z kranu o srednim stopniu twardości.
    Bardzo proszę o pomoc, bo dziś kupiłam kolejnego storczyka i nie chcę go znów wykończyć.

      • miscatalina
      • 2 lipca 2018
      Odpowiedz

      Jeśli łodyga czernieje i gnije to przyczyn może być kilka, może być zalany, może to być jakaś choroba wirusowa lub właśnie zbyt ciemne miejsce, chociaż to najmniej prawdopodobne, ponieważ storczyki nie lubią pełnego słońca. Moja rada jest taka, żeby obserwowała Pani korzenie. Podlewać należy tylko wtedy jeśli korzenie mają srebrny kolor, jeśli są zielone to oznacza, że nie potrzebują jeszcze wody. Proszę również spróbować podlewać wodą przegotowaną i odstaną. Zalać storczyka taką wodą należy na około godzinę, potem wodę wylać i sprawdzić czy w osłonce nie pozostała woda. Jeśli storczyk nie stoi w słonecznym, ciepłym miejscu, to podlewanie raz na 7-10 dni w zupełności wystarczy. Mam nadzieję, że tym razem się uda 🙂 Pozdrawiam!

    • Angelika
    • 26 sierpnia 2018
    Odpowiedz

    Mój storczyk ma ładne korzenie, piękne kwiaty. Podlewam go raz w tygodniu. Nowych liści nie widac a jeden zaczyna robic sie żółty i tez nie wiem co mu jest i korzenie które wystaja z oslonki od góry sa jakies suche. Nie ma tez zbyt duzo światła bo stoi na korytarzu bez okien, jedyne światło ktore dostaje to z łazienki.

      • miscatalina
      • 26 sierpnia 2018
      Odpowiedz

      A czy liście są ciemnozielone i dość długie?

    • danka
    • 13 września 2018
    Odpowiedz

    Mam kilka storczyków,w każdym oknie stoją i zauważam że kierunek nie ma nic do rzeczy.Oczywiście w upalne dni zasłaniam roletą ,ale tylko na ten czas mocnego słońca.PODLEWAĆ TRZEBA PRZEGOTOWANĄ WODĄ.Storczyki to uwielbiają…..Podlewam raz na miesiąc drożdżami .łyżeczka drożdży na 2 szkl wody..rozpuszczam i podlewam ..Tak robię też ze wszystkimi kwiatami.Może napiszę nie w temacie ,ale może sie przydać.10 -5 dkg na 5 litrow wody latem robić opryski na róże ,podlewać wszelakie kwiaty ..pomidory ,ogórki….Taki zabieg robię od dawna i cieszę się zdrowymi owocami i kwiatami…Pozdrawiam.

      • miscatalina
      • 14 września 2018
      Odpowiedz

      Takie komentarze i porady w nich zawarte są najcenniejsze 🙂 Nigdy nie słyszałam o podlewaniu storczyków roztworem drożdży, ale czytałam gdzieś, że lubią piwo 😉 Wypróbuję przy następnym podlewaniu!

        • danka
        • 14 września 2018
        Odpowiedz

        Też słyszałam że piwo jest dobre,ale z umiarem..Natomiast piwem ścieram kurz z dużych liści kwiatów.Bardzo ładnie wyglądają i mają połysk.Pozdrawiam.☺

          • miscatalina
          • 15 września 2018
          Odpowiedz

          Super patent 🙂 Nie słyszałam o nim i koniecznie muszę wypróbować 🙂 Mam nadzieję, że mojej mosterze posłuży <3

    • Nikola
    • 13 marca 2020
    Odpowiedz

    Mój storczyk wypuszcza nowe liście. Niestety, są żółte i bardzo wiotkie. Czy to objaw przelania?

      • miscatalina
      • 13 marca 2020
      Odpowiedz

      Może to być efekt przelania, jednak niekoniecznie. Proszę spróbować podlewać go według zaleceń które podałam we wpisie i obserwować.

  7. Odpowiedz

    właśnie takich informacji potrzebowałam, dzięki! u mojego storczyka właśnie się pojawiły takie suche liście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

43 shares

Social Profiles