Żółte liście storczyka – co robić?

Zauważyliście niepokojąco żółte liście u swojego ukochanego storczyka? Pięknie kwitnie, korzenie wydają się być zdrowe, wypuszcza nowe liście, teoretycznie wszystko jest ok, jednak te dojrzałe, w pełni rozwinięte liście żółkną. Co może być przyczyną? Otóż powodów może być kilka (niestety z tymi naszymi storczykami to nie taka prosta sprawa…), mogły zaatakować go szkodniki, wirusy, mogliśmy go przegrzać czy wreszcie mógł zostać narażony na zbyt silne oświetlenie. Dzisiaj parę słów właśnie o idealnych warunkach świetlnych dla orchidei. Kilka praktycznych porad, żeby żółte liście storczyka przestały spędzać Wam sen z powiek!

Warunki naturalne w jakich żyją Palenopsisy

Aby prawidłowo dobrać warunki zewnętrzne dla naszych kwiatów, musimy wiedzieć skąd pochodzą i w jakich warunkach naturalnych rosną, kwitną i wydają nasiona. Phalenopsisy rosnące w warunkach naturalnych znajdziemy w południowo – wschodniej Azji i w północnej Australii, gdzie zasiedlają głównie wilgotne lasy równikowe i podrównikowe lasy monsunowe. Rosną zazwyczaj na wysokich drzewach, przytwierdzone do kory pnia. W takich warunkach mają więc dość wysoką temperaturę, dużą wilgotność i dość słabe nasłonecznienie. Teoretycznie orchidei do prawidłowego wzrostu wystarczą cztery godziny jasnego światła dziennie. Takie też warunki powinniśmy zapewnić naszemu storczykowi, żeby pięknie rósł i kwitł.

Gdzie ustawić Phalenopsisa?

Gdzie w takim razie postawić naszego nowo nabytego storczyka? Parapet okna będzie odpowiednim miejscem, pod warunkiem, że nie jest to okno południowe. W trakcie gorącego, słonecznego lata również wschodnia wystawa może zagwarantować liściom tych wrażliwych roślin zbyt dużo słońca. Dlatego najlepiej ustawić storczyka za jasną roletą, czy też za firanką, która rozproszy zbyt intensywne promienie słońca. Jak dobrać miejsce idealne? Najlepiej metodą prób, niewykluczone, że i błędów 🙂 Ustaw storczyka w miejscu, w którym dobrze się prezentuje i obserwuj liście. Jeśli są zbyt wydłużone i mają intensywnie ciemnozielone zabarwienie to znaczy, że mają za mało światła. Taki storczyk będzie rósł, może wypuszczać nowe liście i korzenie ale nie będzie kwitł. Jeśli natomiast zauważysz na liściach wyraźne przebarwienia, przyjrzyj się im dokładnie, ponieważ jednym z powodów z jakich obserwujemy żółte liście storczyka jest właśnie zbyt intensywne światło. Przestaw wtedy orchidee w miejsce bardziej zacienione.


Phalenopsis rosnący w optymalnych warunkach.

20160718_162938

Liście są eliptyczne, koloru od jasnozielonego do ciemnozielonego, w zależności od odmiany.


Phalenopsis rosnący w zbyt ciemnym miejscu.

Liście storczyka rosnącego w zbyt ciemnym miejscu

Liście są wyraźnie wydłużone, ciemnozielone. Taki storczyk będzie wypuszczał nowe liście i korzenie ale nie będzie kwitł.


Żółte przebarwienia na liściach Phalenopsisa rosnącego w warunkach zbyt intensywnego oświetlenia.

żółte liście storczyka

żółte liście storczyka

Żółte liście storczyka nie prezentują się najlepiej, dlatego jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące zmiany, bardzo uważnie się im przyjrzyjmy, jeśli nie widać żadnych szkodników, przestawmy storczyka w bardziej zacienione miejsce. Jeśli tego nie zrobimy liście po pewnym czasie pomarszczą się, staną się dużo cieńsze, zbrązowieją i opadną.

żółte liście storczyka

Jeśli przebarwienia zaobserwujemy na najstarszym liściu, który w krótkim czasie uschnie i odpadnie, a pozostałe liście wyglądają normalnie, nie ma się czym przejmować, roślina w miejsce starego liścia wypuści nowe. Jeśli natomiast dojrzałe liście żółkną, a młodych nie widać, należy poszukać problemu.

20160718_163213

Przyjrzyjmy się również dokładnie łodydze, jeśli jest brązowa lub czarna, to prawdopodobnie ugotowaliśmy naszą orchidee i niestety nie ma już dla niej ratunku, jeśli wygląda zdrowo i normalnie to jest szansa, że po przestawieniu w inne miejsce, uda nam się roślinę uratować.


Dlaczego liście żółkną jeśli dociera do nich zbyt dużo światła?

To mechanizm obronny, jeśli przeanalizowalibyśmy zawartość barwników w liściach do których dociera zbyt dużo słońca, okazałoby się, że jest w nich dużo więcej karotenoidów, które odpowiadają właśnie za żółtą barwę liści. Te barwniki to świetne zmiatacze reaktywnych form tlenu, które powstają w liściach w dużych ilościach jeśli proces fotosyntezy nie jest w stanie ‚przerobić’ światła docierającego do liścia. Roślina broni się syntetyzując właśnie duże ilości antyoksydantów. Karotenoidy są obecne w liściach w trakcie całego życia roślin, jednak jest ich od 4 do 7 razy mniej niż zielonych barwników dlatego są niewidoczne. Uwidaczniają się właśnie wtedy kiedy roślina zaczyna mieć problemy i broni się przed niekorzystnymi czynnikami.


Ciekawostka! Wiecie, że storczyki lubią piwo? Jeśli macie wrażenie, że Wasz Phalenopsis potrzebuje odżywienia, zanim podlejecie go nawozem dajcie mu do picia trochę piwa 🙂 Nie za dużo, wystarczy 50 ml na szklankę wody. I nie za często! żeby się nie uzależnił 🙂 Uwaga! Znalezione w internetach i nie potwierdzone, więc ostrożnie z tym piwkiem 🙂 Jeśli znacie jakieś inne nietypowe upodobania storczyków, koniecznie napiszcie w komentarzu!

podpis 3

Tagi: , , , ,

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  U mnie nawet kaktusy się nie „aklimatyzują” 🙂 totalny brak podejścia do kwiatów, a szkoda, takie piękne 🙂

   • miscatalina
   • 18 lipca 2016
   Odpowiedz

   Natalia 🙂 wierzę, że znajdziesz rośliny idealne dla siebie 😉

 2. Właśnie uświadomiłaś mnie, że mój storczyk ma za dużo światła :O
  A ja myślałam od zawsze, że one wręcz uwielbiają słońce. Idę szukać nowego miejsca…

   • miscatalina
   • 18 lipca 2016
   Odpowiedz

   Super! Uwielbiam uświadamiać 🙂

 3. Odpowiedz

  widać że kochasz rośliny 🙂 mam kilka storczyków w domu i bede pamietac o tym wpisie. (+piękne zdjęcia)

   • miscatalina
   • 18 lipca 2016
   Odpowiedz

   Dziękuję 🙂

 4. Odpowiedz

  Moj storczyk jak narazie od ponad 2 misiecy ciagle wypuszcza nowe kwiaty i wyglada pieknie 😉
  O „odzywce” w postaci piwa jeszcze nie slyszlam 😀 Wyprobuje 😀

  • Ania
  • 19 lipca 2016
  Odpowiedz

  Oo, fajnie, że tu zajrzałam. Moje storczyki od lat jakoś nie chcą rosnąć i zawsze zastanawiałam się co im jest, bo wydawało mi się, że postępowałam z nimi dobrze tj. wg instrukcji. Teraz dla odmiany kupiłam sobie chortensję… i ona też mi usycha, chociaż podlewałam prawie codziennie. Może wiesz jak ją pielęgnować ?

   • miscatalina
   • 19 lipca 2016
   Odpowiedz

   Może właśnie zbyt dużo ma wody? Sprawdzaj przed podlaniem podłoże, jeśli jest wilgotne to nie podlewaj. A trzymasz tą hortensję w domu? Jeśli tak to wystaw ją na balkon 🙂 A przyczyn usychania liści może być cała masa, łatwiej by mi było gdybym zobaczyła roślinę, wtedy mogłabym coś więcej powiedzieć.

 5. Dzięki za rady, mam właśnie storczyka, niby nic się nie dzieje (tfu tfu) ale zawsze lepiej wiedzieć co zrobić aby dobrze i zdrowo rósł 🙂

 6. Odpowiedz

  Ja ostatnio miałam dziwny przypadek… piękne zielone liście, zdrowe właściwie korzenie a tutaj nagle.. łodyga uschła?!

   • miscatalina
   • 15 sierpnia 2016
   Odpowiedz

   Ale zrobiła się całkiem czarna? Czy po prostu zbrązowiała i uschła?

  • Malwina
  • 1 grudnia 2016
  Odpowiedz

  Ja mam pytanie, jak często powinno się podlewać storczyki? Czy powinnam wstawiać do naczynia z wodą i zostawić na parę minut?
  Ps. Super blog! 🙂
  Pozdrawiam

   • miscatalina
   • 1 grudnia 2016
   Odpowiedz

   W okresie zimowym wystarczy podlać raz w tygodniu. Wstawiamy do naczynia z wodą lub nalewamy wody do osłonki i zostawiamy na pół godziny, można nawet na trochę dłużej żeby korzenie porządnie się napiły. Po tym czasie wylewamy wodę i wstawiamy storczyka do pustej osłonki. Dzięki za miłe słowa! Staram się jak mogę 😉

  • Mirek
  • 26 stycznia 2018
  Odpowiedz

  Bardzo Pani uogólnia wpływ światła na kolor liści i według mnie podaje Pani złe przykłady. Np. zdjęcie nr 2. Zdjęcie to przedstawia inną odmianę falenopsisa o długich wąskich liściach niż ta na zdjęciu nr 1 (tak mi się wydaje, że to dwa różne egzemplarze). W przypadku tej odmiany liście są zawsze ciemne. Wiem co piszę, gdyż posiadam dwa różne takie egzemplarze stojące na wschodnim parapecie. Wiosną i latem do godzin południowych jest tzw „patelnia”. Liście są zawsze ciemne a storczyki kwitną niezwykle okazale kilka razy w roku. Czasem nawet liście robią się czerwone od nadmiaru słońca (to naturalna reakcja). Mam również egzemplarze, które stoją po tej samej stronie oraz zachodniej i mają liście jasne. Wszystko zależy od odmiany. Mam wiele odmian z ciemnymi liśćmi oraz jasnymi, wąskimi i szerokimi niemal jak w łopianie i wszystkie kwitną bez problemu (oczywiście wszystkie falenopsis). Żeby porównać wpływ światła należało by zrobić dla porównania zdjęcia temu samemu egzemplarzowi przestawiając go w kolejnych sezonach na różne stanowiska i wówczas zamieścić zdjęcia wraz z obserwacjami na temat intensywności kwitnienia. Co do żółknięcia liści, to żółknięcie żółknięciu nierówne. Liście pożółkłe od słońca wyglądają bardziej na wypłowiałe. Czasem stają się lekko pomarszczone, ale po jakimś czasie są znów jędrne, lecz blady kolor zwykle zostaje. Żółknięcie od słońca łatwo sprawdzić po zacienionej części liścia. Ona po prostu wciąż pozostaje zielona. Uff.., książki można pisać ;-). Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

39 shares

Social Profiles