Wianki nagrobne z naturalnego mchu

Święto Zmarłych już za kilka dni, czas więc kupić lub też samodzielnie zrobić dekoracje nagrobne. Wybór wydaje się być ogromny, ja mam jednak wrażenie, że wyboru nie mamy. Możemy się zdecydować na plastikową wiązankę wykonaną z kwiatów wyglądających mniej lub bardziej sztucznie. Pewnie zaraz usłyszę, że wiązanki z żywych roślin i kwiatów są mało praktyczne, szybko tracą walory dekoracyjne i pozostaje po nich dużo sprzątania. Może i tak, jednak taką plastikową dekorację też kiedyś wyrzucimy, a rozkładała się będzie przez kolejnych kilkaset lat i w tym momencie tylko to jest dla mnie ważne. Dlatego na grobach moich bliskich nie znajdziecie nic poza naturalnymi wiązankami i wiankami.

Wianki nagrobne z naturalnego mchu

W tym roku stawiam na naturalny mech. Oczywiście wszystkie mchy są w Polsce pod ochroną i nie można tak po prostu pójść do lasu i przynieść sobie kilogram runa leśnego. Ale zawsze można kupić mech importowany z Norwegii, wybór jest ogromny. Ja kupiłam mech poduszkowy i chrobotek reniferowy. Jako dodatki wykorzystałam naturalne korzenie, szyszki i inne suche elementy roślinne. Dzięki temu wianki wyglądają bardzo naturalnie i do tego modnie, ponieważ mech coraz bardziej zyskuje na popularności i jego zieleń doskonale komponuje się ze wszystkimi materiałami, które go otaczają.

Mech stabilizowany

Wybierając mech warto zwrócić uwagę czy przed sprzedażą był stabilizowany czy też preparowany. Jest to specjalny sposób 'obróbki’ roślin, coś na zasadzie balsamowania gliceryną, dzięki temu zabiegowi rośliny wyglądają cały czas pięknie, nie wymagając przy tym żadnych zabiegów z naszej strony. Wręcz zabronione jest zwilżanie takich roślin. Producent zazwyczaj daje gwarancję, że mech stabilizowany będzie ładnie wyglądał przez przynajmniej 2 lata, dlatego warto taki wianek na zimę zabrać do domu i przechowywać w suchym, niezbyt nasłonecznionym miejscu aż do wiosny.

Mam nadzieję, że chociaż trochę Was przekonałam i w tym roku kupicie tylko naturalne wiązanki i wianki 🙂 

Tags: dekoracje na święto zmarłych, dekoracje na wszystkich świętych, dekoracje nagrobne, jesienne wianki, naturalne wianki, wianki nagrobne, wianki z mchu, wianki z mchu naturalnego, wianki z mchu preparowanego, wianki z mchu stabilizowanego, zielone wianki

Related Posts

Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 shares

Social Profiles