Ponieważ ostatnio wyjątkowo często bywam w Kielcach, a nie lubię całymi dniami siedzieć w mieszkaniu przed telewizorem, dlatego odkrywam Świętokrzyskie na nowo. Z pełnym entuzjazmem ponownie odwiedzam miejsca, które znam z dzieciństwa i stwierdzam, że ja zupełnie ich nie znam! Taka na przykład Kadzielnia, pamiętam jak spędzałam tam czas wspinając się na skały czy słuchając koncertów, leżąc na kocu gdzieś pomiędzy kamieniami, chodziłam po wydeptanych ścieżkach, a o tajemniczych jaskiniach słyszałam tylko z opowieści dziadka.
Skały w centrum miasta?
Kadzielnia powstała na terenie dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano wapień górnodewoński. Po zakończeniu prac wydobywczych w jednej z części dawnego kamieniołomu powstało jezioro, które ze względu na kolor wody nazwano szmaragdowym. Jednak największą atrakcją Kadzielni jest ostaniec skalny, nazwany Skałką Geologów, który obecnie jest objęty rezerwatem przyrody. Spacerując po terenie Kadzielni możemy podziwiać go z każdej strony, a jeśli mamy szczęście to zobaczymy jak alpiniści wspinają się po najbardziej stromych ścianach, ćwicząc przed wyprawami w góry wysokie, lub eksplorując jaskinie ukryte w jego wnętrzu. Natomiast w południowej części kamieniołomu wybudowano amfiteatr, który dzięki umiejscowieniu i naturalnej rzeźbie terenu, czyni koncerty niezapomnianymi. Pewnie widzieliście w telewizji transmisje z najsłynniejszych koncertów organizowanych na Kadzielni, czyli z Sabatu Czarownic. Ja pamiętam te koncerty jeszcze z czasów gdy nikt poza mieszkańcami Kielc o nich nie słyszał 🙂 A jedyna w swoim rodzaju akustyka tworzona przez samą naturę wybrzmiewa mi w uszach do dziś. Więc jeśli jesteście w Kielcach, sprawdźcie czy w Amfiteatrze na Kadzielni nie ma właśnie jakiegoś koncertu, jeśli jest to koniecznie się wybierzcie!
Rezerwat Kadzielnia
Kadzielnia to jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce (ma zaledwie 0,6ha powierzchni), jednak jest bardzo cenny ze względu na znaleziska tam odkryte. Zaliczany jest do rezerwatów ścisłych przyrody nieożywionej, a jego centrum stanowi wspomniana już Skałka Geologów, która jednocześnie jest najwyższym szczytem kieleckiej Kadzielni (295 m n.p.m.). Spacery po Kadzielni polecam również ze względu na roślinność, zwłaszcza wiosną znajdziecie tam wiele kwitnących drzew i krzewów.
Jaskinie Kadzielnia
W górach świętokrzyskich znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskini w Polsce, Jaskinia Raj i odwiedzenie jej to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika stalaktytów i stalagmitów. Eksplorując teren Kadzielni odkryto, że znajduje się tam aż 25 jaskini, w których możemy podziwiać niesamowite zjawiska krasowe, takie jak kominy krasowe, nacieki jaskiniowe kalcytowe, osady ilaste, skamieniałości żyjących tam organizmów i oczywiście stalaktyty i stalagmity. Puki co, dla turystów udostępniony jest niewielki ich fragment, który bardzo polecam odwiedzić. Ostatnio wybrałam się właśnie na spacer we wnętrzu skał i powiem że naprawdę warto. Widziałam wiele jaskini w swoim życiu, w różnych zakątkach świata, jednak najbardziej lubię te naturalne, gdzie nie widać zbytnio ingerencji człowieka, gdzie nie ma 'kolorowania’ skał sztucznym oświetleniem i dorabiania historii do cieni rzucanych przez oświetlone pod odpowiednim kątem nacieki skalne. Tego wszystkiego nie znajdziecie podczas spaceru 140-metrową ścieżką, podczas której zwiedzicie 3 jaskinie i dlatego tak bardzo Wam taki spacer polecam. W tym momencie udostępniona dla zwiedzających jest Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina, które są otwarte od wtorku do niedzieli, od 1 kwietnia do 31 października. Pozostałe jaskini Kadzielni nie są dostępne dla turystów, jednak jeśli posiadacie odpowiednie umiejętności wspinaczkowe i zezwolenie od Regionalnego Konserwatora Przyrody w Kielcach, to eksploracja ich jest oczywiście możliwa.
Ciekawe miejsce, nie znałam go:) Przepiękne zdjęcia, szczególnie te kwitnących kwiatów na drzewach 🙂
Dziękuję bardzo 🙂
Ale pięknie! Do Kielc się wybieram i wybieram, a wcale nie mam daleko. Może uda mi się tego lata?
Bardzo polecam, same Kielce ale też całą okolicę 🙂
Fantastycznie groźne niebo uzyskałaś na zdjęciach… aż emanuje tajemniczością…
Lubię takie niebo, zwykłe, błękitne jest nudne 🙂
Uwielbiam to miejsce! Mam ciocię z Kielc i czasami tam wracam, aczkolwiek ostatnio sporo się tam pozmieniało 🙂
To prawda, Kielce zmieniają się bardzo dynamicznie. To dobrze bo góry świętokrzyskie są piękne, a Kiece powinny być ich wizytówką 🙂
Udało się wybrać na Kadzielnię po remoncie?
Tak 🙂 Wygląda super, przy najbliższej okazji chętnie odwiedzę ponownie 🙂
Zapraszam na stronę kadzielniakielce.pl. Może uda się też dowiedzieć czegoś nowego oraz być na bieżąco z wydarzeniami.