Pielęgnacyjny płyn dezynfekujący do rąk

Kto by pomyślał jeszcze 2 miesiące temu, że towarem pierwszej potrzeby staną się maseczki, rękawiczki jednorazowe i wszelkiego rodzaju płyny dezynfekujce. Rzeczywistość bardzo się zmieniła i wygląda na to, że będziemy musieli nauczyć się żyć w tym zupełnie innym świecie. Nie wiem jak Wy ale ja powoli zaczynam oswajać z koronawirusem, oczywiście zrobię wszystko żeby zabezpieczyć się przed niechcianym wrogiem, std właśnie mój dzisiejszy wpis, a w nim przepis na fajny płyn antybakteryjny.

Płyny dezynfekujące do rąk aby spełniały swoją rolę muszą być zrobione na bazie alkoholu, którego stężenie nie może być niższe niż 70 – 75%. Tylko tak wysokie stężenie alkoholu gwarantuje skuteczne działanie antybakteryjne, a także przeciwwirusowe. Najprostsza receptura na 100 ml takiego płynu, to 75 ml alkoholu i 25 ml wody. Jednak jeśli potraktujemy takim płynem swoje dłonie, to już po kilkukrotnym zastosowaniu staną się one bardzo wysuszone i szorstkie, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego mam dla Was propozycję na trochę bardziej „przyjazny” dla naszej skóry płyn, który również doskonale będzie spełniał swoje funkcje, czyli perfekcyjnie dezynfekował.

Najważniejszym i jednocześnie podstawowym składnikiem jest alkohol. Możemy użyć dowolnego alkoholu jakim dysponujemy i nie ma znaczenia czy będzie to etanol czy izopropanol, natomiast bardzo ważne jest żeby jego stężenie w roztworze wynosiło minimum 70%. Najpowszechniej dostępny alkohol wysokoprocentowy to spirytus, w którym stężenie etanolu wynosi ok. 96%, czyli na poziomie tego, który ja użyłam. Alkohol, zwłaszcza w tak wysokim stężeniu ma silne działanie wysuszające, dlatego żeby złagodzić efekt odwodnienia skóry, można dodać substancje, które będą działały pielęgnacyjnie.

Pierwszym ze składników, które równoważą działanie etanolu jest gliceryna kosmetyczna, czyli glicerol, alkohol trójwodorotlenowy, otrzymywany głównie z tłuszczów pochodzenia roślinnego (olej kokosowy i palmowy) oraz warzyw i owoców (w których występuje naturalnie). Gliceryna to bezbarwna ciecz o gęstej konsystencji, nie posiada barwy i zapachu, natomiast wykazuje silne właściwości regenerujące i lecznicze. Gliceryna głęboko nawilża, wygładza i uelastycznia powierzchnię skóry oraz przenika w jej głębsze warstwy. Bardzo ważne jest jej stężenie w roztworze, ponieważ gliceryna w stężeniu 3-20 % uelastycznia i nawilża skórę, zatrzymując wodę w warstwie rogowej naskórka oraz nadaje jej gładkość, a użyta w stężeniu 30-40 % spowoduje odwodnienie i wysuszenie naskórka, przez co spotęguje działanie etanolu.

Żeby nasz płyn dezynfekując był jeszcze bardziej skuteczny, możemy dodać do roztworu kilka kropli olejku eterycznego o działaniu antyseptycznym. Jednak jeśli mamy bardzo wrażliwą skórę, to olejek ją podrażni, więc w takim przypadku można zrezygnować z tego składnika. Najbardziej popularnym olejkiem eterycznym, który sprawdzi się doskonale jako składnik płynu antybakteryjnego jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego, czyli ekstrakt z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) naturalnie rosnącego w Australii. Ma żółtą barwę i intensywny, kamforowy zapach, który może na niektórych działać drażniąco. Charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, dezynfekującymi i przeciwzapalnymi, dlatego często stosowany jest również jako naturalny konserwant. Doskonale sprawdzi się także olejek eteryczny z lawendy, z owoców cytusowych, goździków, drzewa sandałowego, cynamonu, rozmarynu czy eukaliptusa.

Kolejnym składnikiem o działaniu pielęgnacyjnym jest witamina E, która znana jest również pod nazwą Tokoferol i jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy istotnych dla zdrowia ludzkiego organizmu. Witamina E działa ochronnie na warstwę lipidową naskórka, wpływa na jego regenerację i odbudowę. Zapobiega utracie wody przez naskórek, przez co wspomaga jego ukrwienie i wzmacnia tkankę łączną. Ma doskonałe działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i kondycjonujące na skórę. W recepturach kosmetycznych jej stężenie nie powinno przekraczać 1-5%.

Składniki
  • 75 ml alkoholu,
  • 20 ml wody destylowanej (możemy użyć również wody przegotowanej lub dowolnego hydrolatu),
  • 5 ml gliceryny kosmetycznej,
  • 10 kropli olejku eterycznego (opcjonalnie),
  • 10 kropli witaminy E.
Wykonanie
  • Odmierzamy odpowiednią ilość alkoholu i przelewamy do szklanego pojemnika,
  • Dodajemy glicerynę i mieszamy, aż płyn stanie się zupełnie przezroczysty, co oznacza, że gliceryna się całkowicie rozpuściła,
  • Następnie dodajemy pozostałe składniki, dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki z dyfuzorem.

Jeśli macie jakieś fajne przepisy na proste płyny antybakteryjne do rąk to wrzućcie przepis w komentarzu 🙂

Tags: jak zrobić płyn antybakteryjny, pielęgnacyjny płyn antybakteryjny, prosty sposób na płyn antybakteryjny, płyn antybakteryjny diy, płyn antybakteryjny do rąk, płyn dezynfekujący, płyn dezynfekujący do rąk

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Odpowiedz

    Super przepis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

Social Profiles