Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne, czyli pionowe nasadzenia rośli na ścianach pojawiają się coraz częściej w naszej okolicy i ciągle nas zadziwiają, zaskakują i budzą wiele pytań… Dlaczego te rośliny rosną pionowo? Jest im tak wygodnie? Tak na ścianie, a nie w podłożu? Ale jeśli pojedziemy w góry, to okaże się, że tam w naturalnym środowisku bardzo wiele gatunków tak właśnie rośnie, często bez podłoża, ‘przyklejone’ do niemal pionowej ściany… Analizując potrzeby roślin okazuje się, że jeśli korzenie będą miały stały dostęp do wody i substancji odżywczych, to przecież takie tradycyjne podłoże jest im do niczego nie potrzebne, daje jedynie stabilizację. Na pomysł stworzenia specjalnej konstrukcji umożliwiającej założenie ogrodu wertykalnego wpadł Patrick Blanc, składała się ona z trzech elementów: metalowej konstrukcji, grubej na centymetr warstwy PCV przymocowanej do ramy, która zapewni sztywność i wodoodporność oraz warstwy filcu, przymocowanego do PCV, w której będą rosły rośliny.
037Oczywiście nie wszystkie gatunki będą dobrze czuły się w takim pionowym ogródku, dlatego trwają badania, między innymi na mojej uczelni, których celem jest sprawdzenie jakie rośliny będą najodpowiedniejsze do wertykalnych nasadzeń.
039 042 044 045 048 049Jeśli chcielibyście stworzyć sobie taki piękny zielony, pionowy ogród w domu, na balkonie albo na zewnętrznej ścianie waszego domu, to zapraszam do zapoznania się z technologią proponowaną przez firmę Pixel Garden lub Vertical Gardens.
051 040 041A jakie korzyści daje nam taki wertykalny ogród?
• Pozwala na zamienienie miejskich szarych, betonowych krajobrazów w kwitnące ogrody, stając się przy tym oazą bioróżnorodności.
• Udowodniono naukowo, że kontakt z przyrodą działa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne, więc taka dawka natury, nawet w pionowej formie zapewni nam nie tylko zdrowsze ale i bardziej komfortowe życie 🙂
• Sama konstrukcja zielonej ściany może być też świetną izolacją dla budynku, chroniąc przed utratą ciepła zimą i zapewniając naturalny chłód latem.
• Pamiętajmy, że rośliny są naturalnym filtrem powietrza! Świetnie oczyszczają otaczającą nas atmosferę z zanieczyszczeń.


Ja zakochałam się w tej konstrukcji autorstwa Pixel Garden… ale o moim zauroczeniu sukulentami to już wiecie 🙂

Fot. Pixel Gardens
Fot. Pixel Gardens

Widzieliście takie zielone ściany? Jesteście ich fanami czy raczej w ogrodnictwie stawiacie na tradycyjne techniki uprawy?

podpis 3

Tags: ogród pionowy, ogród wertykalny, ogród wertykalny jak zrobić, ogród wertykalny rośliny, ogród wertykalny zalety, Patrick Blanc

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • kerika
  • 13 października 2015
  Odpowiedz

  mistrzostwo świata

 1. Odpowiedz

  Fajny pomysł, zwłaszcza na małych przestrzeniach lub np. balkonach 🙂

 2. Odpowiedz

  Ale pięknie to wygląda. Muszę poważnie zastanowić się jak ulokować coś takiego na naszym balkonie. Tylko co w zimie?

   • miscatalina
   • 15 października 2015
   Odpowiedz

   Jeśli masz południowy balkon to jeśli dobierzesz gatunki mało wrażliwe na niskie temperatury nie będzie problemu! Przetrwają 🙂

   1. Odpowiedz

    Akurat południowy-zachód. Coś będę kombinować 😉

 3. Szalenie mi się podobają tego typu „ogrody”. Kusi mnie, by (oczywiście w zminimalizowanej formie) zrobić coś takiego na balkonie 🙂

   • miscatalina
   • 15 października 2015
   Odpowiedz

   Mnie się strasznie podobają wersje mieszkaniowe… niestety trochę kosztują…

  • Magda
  • 15 października 2015
  Odpowiedz

  Przepięknie wyglądają, widziałam właśnie takie we Francji.. ale żeby zrobić u siebie na balkonie, to nie pomyślałam. Za rok spróbuje.:)

 4. Odpowiedz

  Naprawdę fantastyczny pomysł 🙂 na pewno trzeba posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą kwiatów, które chcemy wykorzystać, ale bardzo mi się podoba 🙂

   • miscatalina
   • 21 października 2015
   Odpowiedz

   Wbrew pozorom wcale nie 🙂 Musisz kupić odpowiednią konstrukcję, posadzić rośliny i już! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 shares

Social Profiles