Mam dla Was kolejny bardzo prosty przepis z serii kosmetycznych DIY. Dzisiaj musujące kule do kąpieli, w moim wydaniu inspirowane różami. Samodzielne wykonanie takich kul ma same zalety, po pierwsze robienie ich to świetna zabawa, po drugie kąpiel z taką kulą to fajna atrakcja dla zmysłów, nie dość że w wodzie musują, to jeszcze obłędnie pachną, a skóra jest potem idealnie nawilżona.
Jakie składniki są potrzebne do zrobienia kąpielowych kul musujących?
- Soda oczyszczona – możesz użyć zwykłej sody kuchennej lub kupić jej większe ilości, chociażby w sklepie EcoFlores.eu (znajdziesz tam też wszystkie inne niezbędne składniki).
- Kwas cytrynowy – nada się taki zwykły kwasek cytrynowy, który mamy w kuchni, jednak potrzebujemy go całkiem sporo, dlatego polecam hurtowe zakupy.
- Olej kosmetyczny – według upodobania.
- Barwnik kosmetyczny – ja użyłam różowego ponieważ moje kule były inspirowane różami.
- Olejek eteryczny – u mnie również różany.
- opcjonalnie możesz dodać suszone kwiaty.
- Formy do kul – ja użyłam form silikonowych, miałam jedną w kształcie róży, pozostałe to zwykłe silikonowe foremki na muffinki.
Jaki olej kosmetyczny wybrać do musujących kul kąpielowych?
Do kąpielowych kul musujących nadają się wszystkie oleje kosmetyczne, jednak niektóre z nich mają świetne właściwości, a że w wannie najczęściej spędzamy dłuższą chwilę, to pozwólmy olejom podziałać zbawiennie na naszą skórę. W sklepie EcoFlores.pl, który zainspirował mnie do samodzielnego wykonania tych fajnych dodatków do kąpieli, znajdziecie całkiem duży wybór olejów kosmetycznych, a ja zrobiłam dla Was krótki opis ich właściwości i dopasowania do typów skóry.
- Olej ryżowy – bogaty w składniki odżywcze, jednocześnie delikatny i lekki, łatwo się rozprowadza i wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filtru, nie zatyka porów. Dobry do każdego rodzaju skóry, szczególnie polecany do cery wrażliwej, delikatnej, suchej, dojrzałej, tracącej jędrność i elastyczność. Bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas oleinowy, linolowy, omega-6), oryzanolu (pobudza powstawanie nowych komórek i powstrzymuje procesy starzenia skóry), witaminy E, koenzymu Q10 i ceramidów, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek i delikatnie wygładzają już istniejące.
- Olej awokado – jest olejem dość gęstym, cięższym, jednak charakteryzuje się doskonałą wchłanialnością. Polecany do skóry przesuszonej, wspomaga walkę z upływem czasu (zmarszczki, bruzdy, przesuszenia), działa odmładzająco i regenerująco. Polecany również do cery trądzikowej. Wspomaga walkę z egzemą, łuszczycą. Bogaty w kwas oleinowy, minerały takie jak wapń, fosfor, potas, witaminy A, H, C, E oraz witaminy z grupy B.
- Olej canola – polecany do skóry bardzo suchej, popękanej, zniszczonej. Odżywia i regeneruje naskórek, tworzy na powierzchni skóry film, który zatrzymuje wodę w jego warstwach. Wnika w głębsze warstwy skóry i doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, dodatkowo neutralizując wolne rodniki tlenowe. Otrzymywany jest z kanadyjskiej odmiany rzepaku, jest olejem tłustym, bogatym w witaminę E, beta-karoten, witaminę K i fitosterole.
- Olej makadamia – polecany do wszystkich rodzajów skóry, w tym do cery tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku i łojotoku. W swoim składzie posiada kwasy palmitynowy, oleinowy oraz nasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy A, B, E. Jego skład jest zbliżony do składu płaszcza lipidowego skóry, dlatego jest dobrze przyjmowany i wchłaniany przez naskórek. Uważany jest za jeden z najbardziej skutecznych preparatów do walki z cellulitem i rozstępami.
- Olej rycynowy – jeden z najpopularniejszych olejów stosowanych w kosmetyce, wytwarzany z rącznika pospolitego. Zawiera w swoim składzie witaminę E, kwasy omega 6. Działa regenerująco, przeciwutleniająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Jest olejem dość ciężkim i gęstym. Doskonały środek regenerujący do suchej, zrogowaciałej i spękanej skóry pięt, łokci i kolan. Polecany do stosowania na rozstępy, drobne ranki i blizny.
- Olej z pestek moreli – bogaty w kwasy tłuszczowe linolowy i oleinowy oraz witaminy A, C i E. Nadaje się do każdego rodzaju cery, w tym do cery wrażliwej. Doskonale wpływa na kondycję skóry, pomaga w walce z efektami starzenia, wspomaga regenerację naskórka. Jest delikatny, bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze. Polecany zwłaszcza do samodzielnie wykonywanych peelingów do ciała.
- Olej z pestek winogron – jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych olejów, ze względu na swoją lekkość, uniwersalność, a zarazem bogactwo witamin i minerałów (kwasy linolowe, witaminy A, E, K, D, B6). Doskonały do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym również wrażliwej. Bardzo dobrze się wchłania, nie podrażnia skóry, nie zatyka porów, nie tworzy tłustej powłoki na skórze. Działa przeciwzmarszczkowo, odświeżając i rewitalizując suchą i zmęczoną skórę.
- Olej ze słodkich migdałów – jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych olejów w kosmetyce. Ceniony za swoją lekkość, delikatność i uniwersalność. Polecany kobietom w ciąży jako naturalny środek zapobiegający powstawaniu rozstępów. Polecany do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci.
- Oliwa z oliwek – jeden z najstarszych olejów używanych w kosmetyce. Posiada właściwości pielęgnacyjne, zmiękczające, przeciwzmarszczkowe i regeneracyjne. Bogata w witaminy A, E, F, które działają na skórę odżywczo i łagodząco, a także odbudowują i regenerują włosy i paznokcie. Jest olejem dość tłustym, dlatego polecana jest zwłaszcza do skóry suchej, skłonnej do spękań i zrogowaceń.
- Olej kokosowy – doskonały do każdego rodzaju skóry, nawilża, regeneruje i natłuszcza suchą skórę. Wygładza zmarszczki. Zalecany do pielęgnacji skóry z egzemą, trądzikiem, łuszczycą i innymi stanami zapalnymi. Rozjaśnia przebarwienia skóry. Redukuje rozstępy i cellulit.
- Olej laurowy – pozyskiwany z jagód wawrzynu szlachetnego. Charakteryzuje się dość intensywnym zapachem i zielonkawym kolorem. Olej laurowy jest bardzo gęsty, posiada w swoim składzie dużą ilość olejków eterycznych i substancji aktywnych, dlatego może podrażniać skórę i działać alergizująco. Posiada silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Działa antyseptycznie, dlatego polecany jest zwłaszcza do cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Ma działanie antygrzybiczne, dlatego polecany jest szczególnie do pielęgnacji stóp.
- Olej arganowy – posiada w swoim składzie wiele antyoksydantów, w tym witaminę E, kwasy omega 3 i omega 6. Ma silne właściwości regenerujące i wygładzające, działa przeciwzmarszczkowo. Polecany jest również do cery trądzikowej. Nie jest olejem tłustym, natychmiast się wchłania, pozostawiając skórę matową i nawilżoną.
- Olej jojoba – sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry (również tłustej), ze względu na podobieństwo jego składu do budowy ludzkiego sebum. Reguluje wydzielanie sebum w naskórku, nie zatyka porów, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, a także przyspiesza regenerację naskórka. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i F oraz fitosterole. Ma w swoim składzie skwalen, lipid który jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum, wzmacniającym płaszcz hydrolipidowy skóry.
- Olej z czarnuszki – doskonały do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza do cery suchej, dojrzałej, trądzikowej i z problemami skórnymi. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego oraz oleinowego, a także witaminy E, beta-karotenu, mikroelementów i przeciwutleniaczy. Rewelacyjnie nawilża, wygładza, ujędrnia, wnika w głębsze warstwy skóry i odżywia ją od środka, poprawia koloryt.
- Olej z nasion marchwi – jest niezwykle delikatnym olejem o silnym pomarańczowym kolorze. Polecany w pielęgnacji cery suchej, odwodnionej, dojrzałej z oznakami starzenia, przesuszonej i tracącej jędrność. Może być także stosowany do cery tłustej, trądzikowej, problemowej z nadmierną produkcją sebum. Polecany jest również dla osób o jasnej karnacji, które chcą uzyskać efekt delikatnej opalenizny i naturalny złocisty blask. Bogaty w witaminy A, B, C, E i F, kwasy tłuszczowe (linolowy, palmitynowy, stearynowy) oraz minerały.
- Olej z pestek dyni – posiada delikatny zapach i żółtą barwę. Bogaty w witaminy E, C, D, B, kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 oraz minerały. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia naskórka. Dzięki obecności beta-karotenu oraz dużej zawartości cynku i potasu, poprawia koloryt skóry, wspomaga jej szybszą regenerację oraz łagodzi podrażnienia.
- Olej z pestek dzikiej róży – ma wyrazisty zapach i pomarańczowy kolor. Bogaty w witaminy C, E, A, kwas trans-retinowy, beta-karoten, a także kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Polecany jest do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza do pielęgnacji skóry suchej ze skłonnościami do zmarszczek, dojrzałej, z przebarwieniami, zmęczonej. Może być również stosowany do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Pomimo tłustej konsystencji nie zatyka porów, działa lekko ściągająco. Posiada zdolność do niwelowania blizn, rozstępów i plam pigmentacyjnych, a także rozjaśnia przebarwienia. Działa antyoksydacyjnie, a do tego stymuluje produkcję kolagenu i wspomaga procesy regeneracyjne. Wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego polecany jest dla osób ze skłonnością do rozszerzonych i pękających naczynek.
- Olej z pestek malin – charakteryzuje się niezwykle lekką konsystencją, szybko się wchłania, nie zatyka porów i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Polecany jest zwłaszcza do cery mieszanej i tłustej. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co zapobiega powstawaniu zaskórników, trądziku i wyprysków. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, łagodzące i regenerujące. Wzmacnia barierę lipidową skóry, zapobiegając tym samym utracie wody. Wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra zyskuje jędrność i elastyczność, a zmarszczki zostają wygładzone.
- Olej z pestek moreli – polecany do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza do wrażliwej, delikatnej, cienkiej i przesuszonej. Doskonale się wchłania, posiada zapach przypominający migdały lub marcepan. Bardzo dobrze odżywia, nawilża dzięki dużej ilości substancji odżywczych, mikroelementów i witamin. Polecany do pielęgnacji skóry niemowląt.
- Olej z pestek śliwek – ma delikatny migdałowo – marcepanowy zapach i złoty kolor. Jest lekki, delikatny, doskonały do skóry dojrzałej z tendencją do zmarszczek i utraty jędrności oraz do cery suchej i podrażnionej. Polecany również do pielęgnacji cery tłustej ze skłonnościami do trądziku. Bogaty w kwas oleinowy, linolowy, witaminę E, beta-karoten, witaminy z grupy B. Koi, nawilża i odbudowuje płaszcz lipidowy, chroniąc przed nadmierną utratą wody. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz odblokowuje pory.
Musujące kule kąpielowe krok po kroku
- Do miski wsypujecie sodę i kwas cytrynowy w proporcji 2:1, czyli na jedną porcję kwasu cytrynowego wsypujecie dwa razy tyle sody. Mieszamy ze sobą składniki.
- Dodajemy olej kosmetyczny w takiej ilości, żeby uzyskać konsystencję mokrego piasku. W momencie kiedy w dłoni po ściśnięciu masa zacznie się zbrylać i lepić przestajemy dodawać olej.
- Dodajemy barwnik w ilości dowolnej, wszystko zależy od tego jak intensywny kolor chcecie uzyskać. Po dodaniu barwnika, bardzo szybko mieszamy go z masą, ponieważ zaczyna on reagować z poprzednimi składnikami więc musimy jak najszybciej zahamować reakcję.
- Na końcu dodajemy olejek eteryczny i ponownie mieszamy.
- Możemy również dodać suszone kwiaty. Ja dodałam płatki róż.
- Formujemy w dłoniach kulki i wkładamy je do foremek dość mocno dociskając masę w formie.
- Odstawiamy foremki na 20 minut, po tym czasie wyjmujemy kule i pozostawiamy je do wyschnięcia, na około 2 godziny.
- Kule pakujemy w celofanowe torebki i możemy przechowywać przez pół roku.
Samodzielne wykonanie takich kul to świetna zabawa również dla dzieci, pod nadzorem rodziców samodzielnie stworzą piękne kosmetyki kąpielowe. A ja bardzo zachęcam Was do zakupu wszystkich potrzebnych składników w sklepie EcoFlores.eu, mają bardzo duży wybór, a dodatkowo na hasło ‘miscatalina’ macie 5% rabatu! Miłej zabawy i bardzo relaksujących kąpieli!
Wpis powstał we współpracy ze sklepem EcoFlores.eu
Zdjęcia wykonała AnnaRubinowskaFotografia.pl