Las w szkle to jedna z najpiękniejszych dekoracji kwiatowych jakie znam, do tego nie zwiędnie jak najpiękniejszy bukiet i jest idealna dla wszystkich zapominalskich, ponieważ podlewać jej praktycznie nie trzeba. To również idealne rozwiązanie dla wszystkich którzy uwielbiają kwiaty w domu, jednak zbyt częste wyjazdy i brak zaufanego sąsiada uniemożliwiają im domowe uprawy, a uwierzcie mi, że nic tak nie psuje humoru po powrocie do domu, jak widok martwego kwiatka. Takie lasy w szkle robią ostatnio furorę, ale prawdziwa frajda jest wtedy, kiedy takie roślinne terrarium zrobicie sobie sami, więc łapcie mój tutorial krok po kroku!
Wszystko czego potrzebujesz do zrobienia lasu w szkle
Żeby zrobić las w szkle, którym będziemy się cieszyć przez kilka lat, a może i dłużej musimy zachować kilka zasad, a to wiąże się z przemyślanymi zakupami. Wszystko czego potrzebujesz kupisz na allegro.pl, w dobrze wyposażonej kwiaciarni, sklepie ogrodniczym, czy na giełdzie kwiatowej. A oto lista:
- szklany pojemnik z pokrywką – pamiętaj, że szkło musi być białe (przezroczyste), nie może być to pojemnik z barwionego szkła. Do tego pojemnik musi mieć dość szczelną pokrywkę i tu już materiał nie ma znaczenia, może być to korek czy bambusowa lub szklana pokrywka, ważne żeby dość szczelnie zamykała naczynie.
- keramzyt – będzie zabezpieczał przed zalaniem roślin i jednocześnie utrzymywał odpowiednie nawodnienie i drenaż.
- podłoże – najczęściej polecana jest ziemia uniwersalna, ja jednak sugeruję dopasować podłoże do roślin które posadzimy w naszym lesie w szkle. Do podłoża należy dodać niewielką ilość węgla aktywnego.
- rośliny – wybierz takie, które najbardziej Ci się podobają, jeśli jednak zamierzasz posadzić do jednego pojemnika kilka różnych roślin, zwróć uwagę jakie mają wymagania co do wilgotności i nasłonecznienia. Najlepiej, żeby w miarę możliwości wszystkie pochodziły z jednej strefy klimatycznej i tym samym miały takie same wymagania.
- mech – jest doskonałym uzupełnieniem kompozycji roślinnej, a do tego pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność, dlatego warto dodać go do naszego lasu w szkle. Możesz łączyć ze sobą różne gatunki mchu, pamiętaj jednak, że w Polsce mech jest pod ochroną i nie możesz przynosić go z lasu.
- żwirek, kamienie, suche gałązki – tutaj wszystko zależy od tego co Ci się podoba i jak chcesz żeby wyglądał Twój las w szkle. Jeśli masz ochotę to możesz do środka włożyć nawet jakąś figurkę.
Las w szkle krok po kroku
- zaczynamy od nasypania na dno naszego szklanego pojemnika drenażu, czyli keramzytu. Im mniejszy pojemnik, tym keramzyt powinien mieć mniejszą średnicę, będzie się lepiej układał. Wsypujemy dość cienką warstwę.
- Następnie na kamyczki keramzytu wsypujemy cienką warstwę podłoża zmieszanego z węglem aktywnym. Wsypane podłoże dość mocno ugniatamy. Pamiętaj, żeby ugniatać dość mocno każdą warstwę, którą będziesz wsypywać do pojemnika.
- następnie według upodobania możesz robić kolejne kolorowe warstwy ze żwirku, kamyków czy drobnego piasku. Jednak wsypując wszystko inne oprócz ziemi, rozgarniaj na boki, tak żeby na środku pojemnika zrobił się dołek w którym będzie tylko ziemia.
- w tym dołku posadź rośliny, przysypując je w miarę potrzeby podłożem, a po bokach obłóż je mchem. Pamiętaj, żeby żadne rośliny, ani mech nie dotykały do ścianek naczynia.
- na koniec możesz delikatnie przy ściankach nasypać jeszcze jedną warstwę żwirku, położyć kamyki, czy inne dekoracje.
Jak pielęgnować las w szkle?
Żeby nasze rośliny pięknie rosły musimy przestrzegać kilku zasad:
- znajdź idealne miejsce dla swojego lasu. Obserwuj pojemnik, jeśli na ściankach zbiera się para wodna, to oznacza, że las w szkle ma zbyt dużo światła, przez co w środku tworzy się zbyt wysoka temperatura. Przestaw pojemnik w miejsce bardziej zacienione.
- jeśli rośliny są wyjątkowo blade i wyginają się w stronę światła, to stoją w zbyt zacienionym miejscu, wtedy przestaw je w bardziej słoneczne.
- nie usuwaj martwych liści. Las w szkle to dobrze funkcjonujący samodzielny ekosystem, nie musisz go dodatkowo nawozić, rozłożone martwe liście, rośliny ponownie wykorzystają.
- podlewaj niewielką ilością wody tylko wtedy, gdy stwierdzisz, że rośliny mają sucho, jednak nie częściej niż co 2 miesiące.
- rośliny w Twoim lesie będą cały czas rosły, dlatego jeśli zauważysz, że dotykają już do pokrywy pojemnika, możesz je przyciąć.
Robiłam ale niestety mój mi umarł ;( nie mam ręki
Naprawdę? Ja bym się nie poddawała, spróbuj jeszcze raz 🙂
Pięknie Ci to wyszło ❤️ sama nie mam ręki do kwiatów więc jest to dla mnie super alternatywa
Bardzo polecam zrobienie, a pielęgnacja właściwie robi się sama 🙂
Piękne! Sama lasu nie robiłam, ale dostałam niedawno w prezencie urodzinowym.
Piękny prezent 🙂 Pozostało Ci teraz tylko dobrze o niego dbać 🙂
Jakie rośliny (oprócz fitonii jak mniemam) wykorzystała Pani w najwyższym słoju? Wygląda fenomenalnie 😀
Palma koralowa, fitonia, mała paprotka Adiantum i soleirolia rozesłana 🙂
Ślicznie dziękuję, spróbuję odtworzyć takie cudo 😀