Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą?

Początek listopada to czas w którym musimy przygotować nasze rośliny zarówno te ogrodowe, jak i balkonowe na nadejście mroźnej zimy. Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą? Jak się do tego zabrać? I przede wszystkim jakich materiałów użyć? Zapraszam na małe kompendium wiedzy dotyczące przedzimowych prac balkonowych.

jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą

Które rośliny balkonowe wymagają zabezpieczenia przed mrozem?

Odpowiedź jest prosta – wszystkie! Jednak nie wszystkie zabezpieczamy tak samo. Zacznijmy od tego jakie rośliny znajdują się na naszym balkonie, największą popularnością w ostatnich latach cieszą się:

  • rośliny jednoroczne,
  • rośliny cebulowe,
  • kwitnące rośliny balkonowe – pelargonia, fuksja, lantan, psianka,
  • rośliny egzotyczne – datura, oleander, oliwka europejska, cytrusy, palmy,
  • pnącza – bluszcz pospolity, powojnik, winobluszcz,
  • drzewa i krzewy iglaste i zimozielone – świerk, sosna, żywotnik, jałowiec, cis, różanecznik, karłowa irga i bukszpan wieczniezielony,
  • drzewa i krzewy zrzucające liście – azalia, berberys, trzmielina, irga, krzewuszka, róża, ognik, tawuła.

Jeśli odszukaliście w tym spisie swoich balkonowych lokatorów, to teraz pora dowiedzieć się co z którymi robić, żeby nadchodzącą zimę przetrwały 🙂

Rośliny jednoroczne, których okres wegetacji trwa od wiosny do jesieni zginą wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, a ich pozostałości należy wyrzucić. No niestety jak jednoroczne to żyją jeden rok i cudów nie ma.

Cebule roślin cebulowych, które wysadziliście jesienią do doniczek i macie zamiar przezimować je na balkonie, należy obowiązkowo zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, w przeciwnym razie wiosną nic z nich nie wyrośnie. Doniczka i jej zawartość podczas silnych mrozów przemarzną, dlatego należy je odpowiednio i fachowo osłonić. Całą doniczkę z wysadzonymi cebulami owijamy słomą, tekturą falistą lub styropianem i wstawiamy do kartonowego pudła lub drewnianej skrzyni wypełnionej korą, suchymi liśćmi lub gazetami. Pamiętajcie żeby zabezpieczyć również górę doniczki! Na podłoże możemy wysypać trociny, suche liście, lub przykryć powierzchnię agrowłókniną. Tak zabezpieczone cebulki pięknie zakwitną wiosną.

Kwitnące rośliny balkonowe, takie jak pelargonie czy fuksje, a także rośliny egzotyczne niestety nie przezimują na balkonie, dlatego najlepiej przenieść je do jasnych pomieszczeń, w których temperatura w zimie wynosi od 5 do 10°C. Świetnie sprawdzą się nieogrzewane werandy, klatki schodowe, czy jasne piwnice i garaże. Przed zabraniem z balkonu, rośliny należy dość radykalnie przyciąć, pędy skracamy o około 1/4 długości, usuwamy wszystkie obumarłe pędy i liście. Pamiętajcie, że rośliny egzotyczne przenosimy do zamkniętych pomieszczeń dość wcześnie, zanim temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5°C, ponieważ są one bardzo wrażliwe nie tylko na mróz ale również na chłód. Nasze egzotyczne egzemplarze najlepiej ustawić w dobrze oświetlonym miejscu, jednak z dala od źródła ciepła. I co najważniejsze, podczas zimowania nie zapomnijcie o podlewaniu! Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża, jeśli temperatura jest dość niska, wystarczy nawadniać raz na 1-2 tygodnie.

Pozostałe rośliny, czyli pnącza, drzewa i krzewy iglaste, zimozielone oraz te zrzucające liście możemy pozostawić na balkonie, oczywiście odpowiednio je najpierw zabezpieczając.

28433 28434

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą?

Chciałoby się odpowiedzieć – skutecznie 🙂 Czasem jednak pomimo naszych najlepszych chęci i ogromnych starań, zima robi nam psikusa i traktuje bardzo niskimi temperaturami, jeśli do tego dołożymy wiatr, to niestety nawet najlepszej jakości ubranka nie pomogą naszym roślinom i będzie groziło im przemarznięcie. Dobra wiadomość jest taka, że od kilku lat mamy dość łagodne zimy, więc zabierajmy się do pracy! Rośliny balkonowe rosnące w donicach musimy zabezpieczyć „w całości”, czyli okrywamy zarówno pędy, jak i korzenie. Nie wystarczy opatulić tylko tego co wystaje ponad powierzchnię gruntu, ponieważ to właśnie części podziemne są wyjątkowo wrażliwe na działanie niskich temperatur.

Okrywanie bryły korzeniowej

  • Po pierwsze sprawdźcie w jakiej donicy rosną wasze rośliny.28429 Czy pojemnik jest mrozoodporny? Poszukajcie oznaczenia na donicy na działanie jakich zakresów temperatur może być wystawiona. Zasada jest taka, że nie nadają się pojemniki z materiałów porowatych, które łatwo chłoną wodę, po pierwsze będą dodatkowo „chłodziły” korzenie, a po drugie mogą podczas mrozów popękać.
  • Kwadratowe pojemniki najlepiej obłożyć po bokach, a także od spodu styropianem i obwiązać sznurkiem. Okrągłe donice możemy owinąć matami z wełny mineralnej lub waty szklanej. Jeśli pojemnik nie jest zbyt duży możemy owinąć go papierem falistym, folią bąbelkową czy słomą i wstawić do drewnianej skrzyni wypełnionej trocinami, suchymi liśćmi czy gazetami. Wreszcie możemy pójść na łatwiznę i kupić coś gotowego, w sklepach znajdziecie maty ochronne na donice z paproci, kory drzewnej, trzciny, słomy czy wikliny, a także pięknie wyglądające maty z kokosa, filcu i juty. A tu link do świetnie zaopatrzonego sklepu Videx, gdzie kupicie takie gotowe maty, jak na zdjęciu po prawej.
  • Następnie zabezpieczamy powierzchnię gleby. Można ją okryć trocinami lub korą sosnową, albo kupić gotowy krążek z włókien kokosowych.

Okrywanie nadziemnych części rośliny28874_3

  • Rośliny zrzucające liście na zimę możecie opatulić dość szczelnie, używając materiałów nie przepuszczających światła, sprawdzą się tu pokrowce z juty, włókniny lub papier falisty. Opatulanie wykonujemy w momencie kiedy wszystkie liście opadną.
  • Rośliny iglaste i zimozielone okrywamy agrowłókniną, która przepuszcza światło i umożliwia transpirację i wymianę gazową. Można kupić zwykłą białą włókninę albo specjalnie uszyty worek, wybierajmy jednak te, które przepuszczają światło, czyli jak najmniej kolorowe. Wybór jest ogromny! Kiedy założyć taki worek? Nie za wcześnie, poczekajmy na przymrozki, kiedy przez kilka dni z rzędu temperatura spadnie poniżej 0ºC, możemy delikatnie opatulić nasze krzewy. UWAGA! Nie zapominajmy, że wszystkie rośliny iglaste i zimozielone należy również zimą nawadniać! Podlejcie je obficie jesienią, a zimą tylko w czasie odwilży.

v29153_winterschutz-vlieshaube_hase_vintage_sanddunkel 28881

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka propozycji które widzicie na zdjęciach, znajdziecie we wspomnianym już sklepie Videx. Podobne gotowe pokrowce znajdziecie w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym, również w tych sieciowych. Oczywiście allegro.pl też ma duży wybór wszelkiego rodzaju „zimowych ubranek” dla naszych roślin balkonowych.

Mam nadzieję, że teraz dokładnie wiecie jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą 🙂 Ja już zakupiłam wszystko co niezbędne, teraz czekam na prognozę pogody, podobno w tym tygodniu ma spaść śnieg i pojawić się mróz, więc czas najwyższy ubrać nasze rośliny!

podpis new

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tags: jak chronić rośiny na balkonie przed mrozem, jak zabezpieczyć doniczki przed zimą, jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą, ochrona doniczek przed mrozem, pokrowce z juty, pokrowce z włókniny, rośliny balkonowe zimą, zima na balkonie

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Odpowiedz

    Co prawda póki co nie mam balkonu, ale sposób na ochronę roślin – piękny! I oryginalny! 🙂 Pozdrawiam, Kasia.

      • miscatalina
      • 8 listopada 2016
      Odpowiedz

      Przyda się jak już będziesz miała balkon 🙂

    • Izabela
    • 8 listopada 2016
    Odpowiedz

    Bardzo mi pomógł ł ten wpis.Pokrowce już kopiłam ,poczekam do pierwszych przymrozków i dopiero je pozakładam na donice.

      • miscatalina
      • 8 listopada 2016
      Odpowiedz

      Cieszę się w takim razie, że pomogłam 🙂

    • Anna
    • 8 listopada 2016
    Odpowiedz

    Te pokrowce są cudowne 🙂 Sama nie mam co nimi przykrywać, ale pomysł rewelacyjny.

      • miscatalina
      • 8 listopada 2016
      Odpowiedz

      Może kiedyś coś się znajdzie 😉

    • Anonim
    • 12 listopada 2016
    Odpowiedz

    Artykuł bardzo fajny, lecz przy naszej dziewiątce futrzaków, żadna roślinka nie utrzyma się :/ Ale cóż, balkon to w ciepłe dni ich królestwo 🙂

  2. Odpowiedz

    Bardzo fajny artykuł. Niestety przy naszej dziewiątce, żadna roślinka nie utrzyma się długo :/ Ale no cóż w słoneczne i ciepłe dni balkon to ich królestwo 🙂

  3. Odpowiedz

    Fajny pomysł na ozdobne okrycie roslinek przed zimnem.Ja nie mam nic na balkonie.;) ale pomysł mi sie podoba

  4. Dobre i cenne rady! Przydadzą mi się, bo robi się już bardzo zimno i trzeba chronić rośliny 🙂

    • Agnieszka
    • 11 października 2017
    Odpowiedz

    Jakim materiałem została okryta donica na zdjęciu ? Nie wygląda to na włókninę, tylko raczej na coś grubszego. Włókniną raczej okrywam górną część roślin, a dokładnie gotowymi już kapturami i raczej na ocieplenie korzeni byłaby zbyt cienka.

      • miscatalina
      • 26 października 2017
      Odpowiedz

      Na zdjęciu jest akurat mata z filcu (jeśli oczywiście odgadłam o które zdjęcie Pani chodzi :)) Można kupić takie gotowe maty w sklepie lub wykorzystać materiały, które mamy w domu. Ja polecam wstawić donice do drewnianej skrzyni wypełnionej trocinami, u mnie się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 shares

Social Profiles