Jak prawidłowo tworzyć przypisy do cytowań?

Przypisy to nieodzowny element każdego cytowania, bez niego cytowanie to nie cytowanie, a zwykły plagiat! Dlatego żeby raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości postanowiłam podzielić się z Wami tajemną wiedzą z zakresu prawidłowego tworzenia przypisów. Muszę przyznać, że dopóki nie zaczęłam zgłębiać tematu, nie miałam pojęcia o systemie oksfordzkim czy harwardzkim, co ciekawe internety też nie są w tej kwestii zgodne 🙂 Jedno jest pewne, tworzenie przypisów według podanych zasad jest prawidłowe, a jak nazywają się systemy tworzenia przypisów to sprawa drugorzędna.

Według specjalistów powszechnie stosowane są trzy rodzaje tworzenia przypisów:
1. System klasyczny, zwany też tradycyjnym (tzw. system oksfordzki, z ang. Oxford Referencing System) – polega na wprowadzeniu do tekstu głównego odsyłaczy liczbowych, liter lub gwiazdek, w indeksie górnym. Odsyłacze umieszczane są bezpośrednio po słowie kończącym cytat, samodzielnie lub w nawiasie.


Przykład … opis zgodnie z przyjętymi zasadami1 lub … opis zgodnie z przyjętymi zasadami(1) – oczywiście te 1 w indeksie górnym 🙂
Każdemu odsyłaczowi musi towarzyszyć identycznie oznaczony przypis w stopce strony, ewentualnie po każdym rozdziale pracy.


2. System autor – rok (tzw. system harwardzki, z ang. Harvard System). Z tym systemem przypisów stykam się najczęściej i sama też go najchętniej stosuję, może z tego względu, że jest on powszechny w pracach z nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych. Polega on na umieszczeniu po zakończonym cytacie w nawiasie okrągłym lub kwadratowym nazwiska autora i roku wydania utworu który cytujemy. Spotykany jest też wariant z podaniem numeru strony z której korzystaliśmy, czy inicjałami imion autora, chociaż ja się z takimi przypisami nie spotkałam.


Przykłady: jeśli utwór ma jednego autora – (Nowak, 2003)
Jeśli utwór ma dwóch autorów – (Nowak i Kowalski, 2003)
Jeśli utwór ma 3 autorów lub więcej, podajemy nazwisko pierwszego autora i skrót ‘i in.’ (Nowak i in., 2003)
Po nazwisku autora stawiamy przecinek, tak jak w przykładzie powyżej lub nie stawiamy nic (Nowak 2003).
Jeśli w pracy odwołujemy się do kilku prac tego samego autora wydanych w tym samym roku, prace oznaczamy dodatkowo literą alfabetu wstawioną po roku wydania (Nowak, 2003a)
W tym systemie na końcu pracy musimy zamieścić tzw. bibliografię załącznikową, czyli oddzielny rozdział pracy, w którym podamy alfabetycznie, według nazwisk autorów wszystkie pozycje literatury z których korzystaliśmy w trakcie pisania pracy.


3. System numeryczny (tzw. system vancouverski, z ang. Vancouver System). W tym przypadku po cytacie umieszczamy w nawiasie okrągłym lub kwadratowym cyfrę, która będzie odnośnikiem do konkretnego przypisu w bibliografii umieszczonej na końcu pracy (tak samo jak w systemie harwardzkim). Pamiętajmy, że jeśli w tekście powołujemy się kilkukrotnie na ten sam utwór to stosujemy zawsze ten sam numer. Bibliografię w tym przypadku konstruujemy zgodnie z kolejnością odnośników w tekście.


Przykład … opis zgodnie z przyjętymi zasadami (1) lub … opis zgodnie z przyjętymi zasadami [1]


Bibliografia, Piśmiennictwo, Spis literatury, niezależnie jak nazwiemy ten ostatni rozdział pracy, mają się w nim znaleźć wszystkie przypisy do odnośników umieszczonych w tekście. Brak pojedynczych pozycji uznawany jest za błąd techniczny i nie ma najczęściej znaczenia przy ocenie merytorycznej pracy ale świadczy o naszym niedbalstwie, więc czasem lepiej dwa razy sprawdzić 🙂

Konstrukcja przypisów to już zupełna dowolność formy i nie ma ujednoliconych zasad gdzie kropka, gdzie przecinek, nawias czy kursywa. Jeśli szczegółowe zasady nie zostały Wam odgórnie narzucone, to najważniejsza jest konsekwencja. Wszystkie przypisy w bibliografii powinny być podane według konkretnego schematu jaki sobie przyjmiecie. Moje propozycje:
Książka: Nazwisko i imię lub inicjały imion autora(ów). Rok. Tytuł. Wydanie. Miejsce wydania. Wydawca. ISBN: Zakres stron.
Przykład:
Nowak A., Kowalski Z. (2003). Zasady cytowania. Wydanie I. Warszawa. Wydawnictwo Naukowe PWN. ISBN 978-83-7299-463-9: 97-105.
Artykuł z czasopisma: Nazwisko i imię lub inicjały imion autora(ów). Rok. Tytuł. Tytuł czasopisma, Numer czasopisma: Zakres stron.
Przykład:
Nowak A., Kowalski Z. (2003). Zasady cytowania. Przegląd literacki, 25: 97-105.

Nie zapominajmy o umieszczeniu w bibliografii adresów stron www z których korzystaliśmy w trakcie pisania pracy! Tą część bibliografii coraz częściej nazywamy netografią.

Internet education - conceptZapraszam też do przeczytania moich wpisów w których poznacie zasady prawidłowego cytowania i dowiecie się co jest plagiatem, a co nie!

podpis 3

Tags: jak tworzyć przypisy, jak umieszczać odsyłacze w tekście, przypisy, system autor - rok, system harwardzki, system klasyczny, system numeryczny, system oksfordzki, system vancouverski

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. To zawsze było dla mnie zagadką 🙂 A jednak dobrze jest wiedzieć takie rzeczy 🙂 Niby to nic takiego ale szukanie po całym internecie i dowiadywanie się co i jak jest męczące, więc super że napisałaś taki post 🙂

   • miscatalina
   • 14 stycznia 2016
   Odpowiedz

   Dzięki 🙂

  • Ewa
  • 15 stycznia 2016
  Odpowiedz

  Bardzo przydatny cykl wpisów, szczególnie w czasie sesji 🙂

 2. Odpowiedz

  Dziekuje, musze wziac to sobie do serca. Odlozylam do doglebniejszego przeczytania. Pozdrawiam serdecznie Beata

   • miscatalina
   • 15 stycznia 2016
   Odpowiedz

   Proszę bardzo 🙂 Polecam się!

 3. Odpowiedz

  Takiej wiedzy nigdy nie dość, szczególnie, że praca magisterka jeszcze przede mną 🙂

   • miscatalina
   • 19 stycznia 2016
   Odpowiedz

   To zapraszam częściej, będę wrzucała posty w tym temacie 🙂

  • Agnieszka
  • 15 lutego 2018
  Odpowiedz

  Jak zapisać pozycję w biliografi w stylu Vancouver, jeśli cytuje się kilku autorów za kimś …

   • miscatalina
   • 15 lutego 2018
   Odpowiedz

   Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, w tym systemie każdą pozycję literatury oznaczamy w tekście kolejną cyfrą. Nie ważne czy jest to publikacja, czy cytowanie tzw. za kimś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 shares

Social Profiles