Lubicie mgliste poranki albo wieczory? Ja uwielbiam pod warunkiem, że mgła szybko znika, a ja w tym czasie nie muszę nigdzie jechać 🙂 A czy zastanawialiście się kiedyś skąd się bierze taka mgła i co to właściwie jest? Mgła to nic innego jak roztwór, czyli mieszanina różnych substancji, w tym przypadku powietrza i wody. Maleńkie kropelki wody, wielkości od kilku do kilkuset mikrometrów rozproszone w powietrzu, tworzą zawiesinę, która rozprasza światło, przez co my mamy utrudnione widzenie. W 1 cm sześciennym powietrza, może się znajdować nawet kilkaset takich maleńkich kropelek wody, oczywiście im ich więcej, tym widoczność staje się mniejsza. Taka mgła to właściwie chmura, a konkretnie Stratus, czyli chmura warstwowa, która utworzyła się tuż nad powierzchnią ziemi. Dlatego w mglisty poranek możemy poczuć się jak w niebie 🙂
Jak w takim razie powstaje mgła? W powietrzu woda obecna jest w zasadzie cały czas, ma ono swoją wilgotność, mniejszą lub większą w zależności od warunków atmosferycznych, żeby powstała mgła, ta para wodna musi się więc skroplić, czyli woda musi zmienić stan skupienia. Żeby powstała mgła muszą być więc spełnione dwa czynniki, po pierwsze w powietrzu musi być dostateczna ilość pary wodnej, a po drugie powietrze musi się ochłodzić, tak żeby ta para zaczęła się skraplać.
Możemy obserwować mgły radiacyjne, adwekcyjne i z wyparowania. Te pierwsze, tworzą zazwyczaj dość cienkie warstwy mgły, zalegające tuż nad powierzchnią gruntu. Powstają kiedy po chłodnej nocy powietrze przejmuje temperaturę od zimnego podłoża. Znikają zazwyczaj w momencie, gdy słońce zacznie ogrzewać powietrze i maleńkie kropelki wody po prostu wyparują.
Mgły adwekcyjne powstają gdy wilgotne powietrze napływa nad chłodne podłoże. Powstanie tego rodzaju mgieł związane jest więc z mieszaniem się mas powietrza. Tak się dzieje, gdy w chłodnej porze roku, ciepłe, wilgotne powietrze znad morza napływa nad wychłodzony ląd. Ten rodzaj mgieł tworzy dużo grubsze warstwy i taka mgła utrzymuje się dość długo, najczęściej do momentu, aż ponownie nie nastąpi rotacja powietrza.
Natomiast mgły z wyparowania mogą występować kiedy chłodne powietrze napływa nad zbiorniki wodne, w których temperatura wody jest znacznie wyższa, niż temperatura napływającego powietrza. Zdarza się również, że ten rodzaj mgieł występuje w trakcie opadów deszczu lub krótko po ich ustaniu, gdy podłoże silnie paruje, a temperatura powietrza spada.
Jedno trzeba przyznać, mgły są wyjątkowo fotogeniczne i tworzą piękny klimat, który na swoich zdjęciach uwiecznił Michał Mazurek.
Uwielbiam klimat mgły! Tak mi się z wiosną kojarzy wspaniale, spacer w mglisty wieczór to mega sprawa, czy jazda autem w lekko mglisty poranek : )
Oh uwielbiam mgliste poraniki i wieczory. Zawsze robie milion zdjęć ale i tak tylko niektóre w pełni oddają klimat tego zjawiska. Tobie zdjęcia wyszły fantastycznie, pozdrawiam 🙂
Ładnie uchwycona mgła na zdjęciach, mi mgła kojarzy się z czymś owianym tajemnicą, zagadką. Lubię mgły bo to ciekawe zjawisko atmosferyczne. Pozdrawiam
Uwielbiam mgliste poranki! Są cudowne! <3
WOW zdjęcia są cudowne, a co do mgły- ja nie wiedziałam, że aż taka nauka za nią stoi 😉 Podziwiam Cię za opisanie mgły, bo zrobiłaś to w bardzo ciekawy sposób 🙂
Dzięki! Cieszę się, że się podobało 🙂
Bardzo fajny post! Nigdy się nie zastanawiałam jak powstaje mgła ale jest to ciekawe zjawisko atmosferyczne, przepiękne do fotografowania. Zdjęcia przepiękne! Pozdrawiam PS. Najbardziej lubię zjawisko mgły z wyparowania nad zbiornikiem wodnym!
Jezioro o wschodzie z mgłą… coś pięknego!
Mgła mnie przeraża, jest mroczna i niebezpieczna (np. na drodze), ale trzeba jej przyznać, że malownicza i tajemnicza, co widać na zdjęciach.
Ciekawy pomysł na wpis. Uwielbiam mgły, robi się wtedy tak klimatycznie
Kocham mgle na zdjęciach, nie cierpie kiedy wita mnie rano gdy wychodze do pracy, ale .. Nigdy nie przypuszczalam ze jaki zjawisko pogodowe może być taka ciekawa 🙂
Oby więcej takich postów, chętnie dowiem się czegoś nowego 🙂
Pozdrawiam 🙂