Co zrobić z włosami po ścięciu? Oddać na peruki!

Dwa lata temu po  raz pierwszy ścięłam moje długie włosy na krótko i wysłałam je do fundacji, która robi peruki dla kobiet po chemioterapii. Początkowo myślałam, że będzie to jednorazowa akcja z mojej strony, ponieważ w krótkiej fryzurze czułam się wyjątkowo dobrze. Jednak jak to zwykle w moim przypadku bywa, z fryzjerem mi nie po drodze i z ręką na sercu mówię, że przez te dwa lata tylko raz lekko skróciłam włosy. A skoro były już znowu takie długie, to w marcu stwierdziłam, że i tak nie ma mi tych włosów kto obciąć, więc poczekam jeszcze trochę i znowu obetnę przynajmniej 25 cm i przekażę je kolejny raz fundacji.

Dlaczego warto oddać włosy na fundację?

Po pierwsze dlatego, że zdiagnozowanych nowotworów jest coraz więcej i chemioterapia, podczas której niestety wypadają włosy jest coraz częstsza. Kobiety bardzo często uważają długie, piękne włosy za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości i bardzo trudno jest im ogolić głowę na łyso, a jeszcze trudniej patrzeć na wypadające włosy. W moim życiu niestety patrzyłam na takie wypadające włosy i ten widok to naprawdę nic przyjemnego, a wręcz pozostawia traumę na całe życie. Dlatego taka peruka z naturalnych włosów bardzo poprawia samopoczucie w trakcie leczenia, więc dlaczego miałabym/miałabyś nie pomóc? Po drugie na jedną perukę potrzeba włosów aż od 5 do 10 osób, więc tym bardziej każdy wkład się liczy!. Po trzecie pomyśl o tych pięknych dzieciach, które też chorują, też poddawane są chemioterapii i też wypadają im włoski.

Co zrobić żeby oddać włosy fundacji?

 • Włosy muszą mieć długość przynajmniej 25cm, to minimalna długość, z włosów krótszych niestety nie da się zrobić peruki.
 • Włosy nie mogą być rozjaśniane, natomiast mogą być malowane farbą ale bez użycia utleniacza. Również nie nadają się włosy po trwałej ondulacji czy keratynowym prostowaniu.
 • Przed ścięciem włosy myjemy, bez nakładania odżywki i suszymy. Po przyjściu do fryzjera poinformuj o chęci oddania włosów na perukę, wtedy fryzjer odmierzy odpowiednią długość, zaplecie warkoczyki i zetnie włosy.

Jak wybrać fundację?

Najprężniej działają dwie fundacje, które zbierają włosy i przekazują firmie, która zajmuje się robieniem peruk. Te fundacje to Fundacja Rak’n’Roll’, która zbiera włosy na peruki dla kobiet po chemioterapii, a druga to Fundacja Przyjaźni WeGirls, która zbiera włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii.

Obydwie te fundacje na swoich stronach mają szczegółowo opisane warunki przekazania włosów i niezbędne formularze, które trzeba dołączyć do przesyłki. Ja dwa lata temu przekazałam włosy Fundacji Rak’n’Roll, a w tym roku wysłałam Fundacji Przyjaźni WeGirls. Pewnie tych fundacji jest znacznie więcej, jednak ja jakoś innych nie znalazłam, więc jeśli znacie jeszcze jakieś inne fundacje to dajcie znać, a ja chętnie zaktualizuję wpis.

Tags: fundacje zbierające włosy na peruki, jak długie muszą być włosy na perukii, jak oddać włosy na peruki, jak przygotować włosy do oddania na peruki, włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii, włosy na peruki dla kobiet po chemioterapii

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • ELFIE
  • 15 października 2020
  Odpowiedz

  Wspaniała inicjatywa! Moje włosy na razie się nie kwalifikują, ale chciałabym kiedyś wspomóc dzieciaki lub kobiety z fundacji.

   • miscatalina
   • 15 października 2020
   Odpowiedz

   Bardzo polecam! Super akcja i można naprawdę pomóc 🙂

 1. Odpowiedz

  Moje rozjaśniane, więc się nie nadają 🙁 ale całym sercem popieram takie akcje!!!

 2. Odpowiedz

  Ja jestem właśnie o krok od oddania włosów! Mam już te wymagane 25 cm + zapas, żeby się nie obciąć na jeża 😉 Teraz czekam jeszcze troszeczkę żeby podrosły + muszę ustalić termin w salonie (bo warto dodać, że są salony, które biorą udział w akcjach ww. fundacji za darmo!) i lecę 🙂

 3. Odpowiedz

  Cudna inicjatywa i dobrze ze do niej zachecasz 😀

  • Ania
  • 24 października 2020
  Odpowiedz

  Oddalam dwa razy włosy, niestety nie dostałam żadnej informacji zwrotnej aż mi przykro, w tym roku oddam 3 raz ale na inną fundacje niż dotychczas, moja fryzjerka mi powiedziała że jeśli nic nie napisali to włosy leza i nie są wykorzystane 🙁 i nie wiem co myśleć czy to prawda

 4. Odpowiedz

  Bardzo szlachetnym uczynkiem jest podarowanie włosów dla fundacji, aby nowymi perukami mogły się cieszyć osoby chorujące na nowotwory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 shares

Social Profiles