Aspiryna czy mniej popularna polopiryna to nic innego jak kwas acetylosalicylowy, pozyskiwany z kory wierzby i stosowany do uśmierzania bólu już w III w p.n.e. Obecnie nie musimy już ścinać wierzby, albo pozbawiać jej kory, żeby zrobić białą tabletkę, ponieważ od ponad 100 lat znamy sposoby jej syntezy w warunkach laboratorium.
Wiemy doskonale, że aspiryna łagodzi ból i to zarówno głowy jak i stawów, zbija wysoką temperaturę i pomaga na kaca. Lekarz zaleci nam ją również jeśli będziemy cierpieć na zapalenie migdałków czy pęcherza moczowego. Czy to już wszystko na co pomaga aspiryna? Otóż nie! Aspiryna bierze właśnie udział w konkursie na tabletkę XXI wieku! Cały czas prowadzone są badania naukowe nad nowymi zastosowaniami kwasu acetylosalicylowego, dotychczas opublikowano ponad 27000 prac naukowych dotyczących badań nad tą substancją, co odkryto do tej pory, a co pozostaje jeszcze w sferze testów klinicznych? Poczytajmy:
[spacer height=”20px”]1. Przyjmowanie około ćwiartki aspiryny dziennie, zwiększa szanse kobiet na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Wyniki te są efektem badań w których uczestniczyło ponad 1200 kobiet, które w okresie 12 miesięcy przed rozpoczęciem zażywania aspiryny straciły ciążę. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, prze co pomaga w stworzeniu idealnego środowiska do rozwoju embrionu.
[spacer height=”20px”]2. Aspiryna przyjmowana w małej dawce pomaga w leczeniu chorób układu krążenia i chroni przed śmiertelnymi atakami serca. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, przez co zapobiega tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych – niweluje przyczynę zawału, czyli zamknięcie drogi, którą do mięśnia sercowego dostarczany jest tlen. Dzięki tym samym właściwościom aspiryna zapobiega udarom mózgu, dlatego polecana jest do stałego przyjmowania pacjentom po przebytym udarze.
[spacer height=”20px”]3. Aspiryna (na razie hipotetycznie) jest skuteczna w profilaktyce przeciwnowotworowej. Właśnie rozpoczął się największy na świecie test kliniczny o nazwie ‘Add-Aspirin’, mający na celu sprawdzenie czy kwas acetylosalicylowy może zapobiegać nawrotom nowotworów jelita, piersi, przełyku, żołądka i prostaty. W badaniach, które potrwają 12 lat weźmie udział 11000 ochotników! Mam nadzieję, że hipoteza się potwierdzi. Dla zainteresowanych strona projektu tutaj. A jak to się dzieje, że kwas acetylosalicylowy zapobiega rozwojowi komórek rakowych? Otóż aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi, przez co płytki krwi nie osadzają się na dzielących się komórkach rakowych, a te ‘odsłonięte’ mogą być zniszczone przez nasz układ odpornościowy. Co więcej taka rozrzedzona krew utrudnia komórkom rakowym odżywianie i wzrost.
[spacer height=”20px”]4. Długotrwałe zażywanie aspiryny może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera. Do tej pory sądzono, że stan zapalny występujący w mózgu w czasie choroby to jej skutek uboczny, tymczasem najnowsze badania wskazują, że może on być przyczyną choroby! Kolejna hipoteza, która obecnie jest weryfikowana mówi o korzystnym wpływie aspiryny w leczeniu otępienia wielozawałowego, którego przyczyną są problemy z ukrwieniem mózgu.
Aspiryna pomimo swoich licznych zalet, jak każdy lek powoduje także skutki uboczne, dlatego nie można przyjmować jej bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Czym grozi nam niekontrolowane przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego?
• Chorobą wrzodową żołądka powstającą w wyniku podrażnienie śluzówki żołądka przez kwas acetylosalicylowy. W efekcie zażywania aspiryny w wyściółce żołądka powstają małe wgłębienia, nadżerki, powodujące punkcikowe krwotoki. Jeśli nie mamy skłonności do chorób żołądka nie rozwinie się z tego nic groźnego.
• Aspiryny nie należy podawać osobom chorym na astmę ponieważ powoduje zaostrzenie objawów.
• Aspiryna może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego mózgu, co w konsekwencji zagraża śmiercią.
• Kwas acetylosalicylowy nie może być podawany dzieciom do 12 roku życia, szczególnie podczas gorączki i chorób wirusowych górnych dróg oddechowych, ponieważ może skutkować pojawieniem się zespołu Reya – choroba atakuje głównie wątrobę i mózg, a jej śmiertelność wynosi 50%.
Co istotne! Korzystne działanie kwasu acetylosalicylowego dotyczy małych dawek leku – 75 – 100mg/dobę (w tabletce zawartość substancji aktywnej to zazwyczaj 300mg). Zażywamy tylko pod stałym nadzorem lekarza!
Każdy z nas ma w domu aspirynę do czego jeszcze możemy ją wykorzystać? Zastosowań jest wiele:
[spacer height=”20px”]• Aspiryna i włosy. Jeśli twoje farbowane włosy po wizycie na basenie stały się matowe, rozpuść 6-10 tabletek aspiryny w szklance wody i nanieś uzyskaną mieszaninę na włosy. Po 10 minutach będą błyszczące i piękne! Działa w przypadku jasnych kolorów! Kwas acetylosalicylowy wspomaga również walkę z łupieżem – wystarczy dodać 2 pokruszone tabletki aspiryny do stosowanej do mycia dawki szamponu i gotowe. Jeśli natomiast masz włosy ze skłonnością do przetłuszczania się zrób płukankę z 0,5l wody, 0,5 szklanki octu jabłkowego i 2 tabletek aspiryny. Po 15 minutach umyj włosy ponownie szamponem.
[spacer height=”20px”]• Aspiryna i stopy podobno za sobą przepadają! Aspirynę w formie tabletek musujących można nasączyć kroplą ulubionego olejku eterycznego i pozostawić do wyschnięcia, przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku! Można stosować do kąpieli albo moczenia obolałych i zmęczonych stóp. Dzięki paście z 6 tabletek aspiryny, połowy łyżeczki soku z cytryny i połowy łyżeczki wody pozbędziemy się odcisków!
[spacer height=”20px”]• Aspiryna zmniejsza czas gojenia się opryszczki! Łagodzi również świąd powstały na przykład po ugryzieniu komara – żeby zadziałało należy rozkruszyć tabletkę i zmieszać ją z kremem do rąk, a następnie nanieść na swędzące miejsce i gotowe!
[spacer height=”20px”]• Aspiryna i problemy z cerą. O zbawiennym wpływie kwasu acetylosalicylowego w walce z trądzikiem nie muszę chyba wspominać. W sieci znajdziecie całą masę przepisów DIY na toniki, maseczki, kremy czy żele z wykorzystaniem aspiryny.
[spacer height=”20px”]• Nasze kwiatki też lubią aspirynę! Można podlewać rośliny doniczkowe wodą z dodatkiem musującej tabletki kwasu acetylosalicylowego, co korzystnie wpłynie na ich kondycję, a także ochroni glebę przed atakiem grzybów. Natomiast jeśli chcemy przedłużyć trwałość naszych ciętych kwiatów, dodajmy pół tabletki, a maksymalnie tabletkę do wody do której wstawimy bukiet. Nie zapominajmy jednak o częstej wymianie wody i podcinaniu końców pędów.
[spacer height=”20px”]• Aspiryna jest świetnym odplamiaczem! Rozpuszczamy 2-3 tabletki w niewielkiej ilości wody i taką maź nanosimy na plamę z krwi lub potu. Po dwóch godzinach pierzemy i gotowe!
[spacer height=”20px”]• Nie tylko w domu może się przydać ten lek o szerokim zastosowaniu! Jeśli Twoje auto nie chce odpalić i podejrzewasz, że to sprawka akumulatora, wrzuć mu dwie tabletki aspiryny – jest szansa, że odpali i dojedziesz do mechanika.
[spacer height=”20px”]• Aspiryna czyści srebro! Rozpuść dwie tabletki w szklance wody i wrzuć biżuterię na kilka minut – będzie jak nowa!
Więc jak? Wygrała w konkursie na lek XXI wieku? A może konkurs powinien raczej dotyczyć substancji o najszerszym z możliwych zastosowań?
Nawet nie wiedziałam, że aspiryna ma aż tyle zastosowań!
Jeszcze ok. 4 lata temu aspiryna była moim lekiem na całe zło. Natomiast pewnego pięknego dnia dostałam niesamowitego uczulenia na całym ciele i niestety okazało sie, że za dużo aspiryny to też nie najlepsze wyjście 😉
Tym bardziej, że w przypadku aspiryny małe dawki działają cuda, a większe to już niekoniecznie…
O niektórych zastosowaniach słyszałam, o innych nie 🙂 Z pewnością wypróbuję metodę „na stopy” 🙂
To ja dodam jeszcze że jest świetna do płukania gardła i że robię z niej czasem maseczkę na twarz 🙂
O widzisz, a tego nie wytropiłam 🙂
W życiu bym nie pomyślała, że aspiryna ma tyle zastosowań. Nie jestem typem lekomanki, a medykamenty omijam szerokim łukiem. Ale to ciekawe co piszesz.
Coś chyba z formatowaniem tekstu tutaj nie poszło 🙂
Ale bardzo fajny artykuł chociaż o właściwościach aspiryny wiedziałam sama całkiem sporo, to niektóre fakty mnie zaskoczyły. Nie wiedziałam np, że można dodawać ją do kwiatów. Często mam problem z tym, że kwiaty w wazonie stoją bardzo krótko, może dzięki temu patentowi ich żywotność się wydłuży.
Chętnie wypróbuję też aspirynę na swoich stopach, a jako odplamiacz używam ją już od bardzo dawna.