7 faktów o pszczołach

Zainspirowana 'Historią pszczół' Maji Lunde, postanowiłam Wam przytoczyć kilka faktów z życia pszczół 🙂 Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy uzależnieni właśnie od tych małych owadów, które swoją drogą są niesamowicie pasjonujące. Jeśli wyginą wszystkie pszczoły to niestety razem z nimi zniknie życie, a przynajmniej zostanie bardzo ograniczone. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby do tego nie doszło, adoptujmy więc pszczoły i stwórzmy im przyjazny świat 🙂 A tymczasem poznajcie 7 faktów o pszczołach.

7 faktów o pszczołach

1. Nowo narodzone pszczele królowe opuszczają ul i podczas lotu godowego zostają zapłodnione przez trutnie. Co ciekawe podczas aktu zapłodnienia, który de facto jest ich celem życia, trutnie są pozbawiane odnóży, kończąc w ten sposób swój żywot. Co się dzieje z ich odnóżami? Tracą je wraz ze swoimi organami płciowymi, które 'zatykają' królową. Królowa po zapłodnieniu wraca do ula i już nigdy więcej go nie opuszcza poświęcając swoje życie składaniu jaj. Chyba, że zostanie 'wygryziona' przez młodą królową 😉

2. Wszystkie pszczoły w roju to rodzeństwo! Pochodzą od jednej królowej matki. Natomiast nie są jej podporządkowane, pszczoły tworzą społeczność i to właśnie wobec społeczności roju mają zobowiązania.

7 faktów o pszczołach

3. Trzeci z moich 7 faktów o pszczołach dotyczy ich rozwoju i zadań w ulu. Z każdego jaja złożonego przez królową po 3 dniach wykluwa się larwa, która przez kilka tygodni jest pod stałą opieką pszczół robotnic. Kiedy larwa jest gotowa, tworzy wokół siebie kokon, z którego po 21 dniach wykluwa się pszczoła. Początkowo jeszcze nie umie latać, słabo się porusza, właściwie pełza ale już pracuje! Zadaniem takiej młodej pszczółki jest utrzymanie porządku w ulu, czyści najpierw swoją celę, potem inne przygotowując miejsce dla nowych larw. Kolejnym zadaniem młodej pszczoły kiedy jest już bardziej samodzielna jest dbanie o młode, nowo narodzone pszczoły, karmi je, a w pogodne popołudnia wykonuje pierwsze samodzielne loty. Początkowo na małe odległości, żeby poznać teren, potem oddala się coraz bardziej. W ulu też zaczyna mieć nowe obowiązki, zajmuje się pyłkiem przynoszonym przez starsze pszczoły, produkuje wosk i pełni wartę, jako strażniczka. Wreszcie awansuje na pszczołę – zbieraczkę, jej zadaniem jest dostarczanie do ula pyłku, nektaru i wody.

4. Pszczoły informują się nawzajem gdzie znaleźć najlepszy nektar wykonując sobie tylko znany taniec.

7 faktów o pszczołach

5. Pszczoła, żyje około 40-45 dni, z czego 22 pierwsze dni swojego życia spędza w ulu. Przez kolejne 3-4 tygodnie zajmuje się lataniem i zbieraniem pożywienia i przy okazji zapylaniem kwiatów.

6. Pszczoły to bardzo czyste owady,  jeśli czują, że zbliża się śmierć wylatują z ula i umierają na zewnątrz. Nie chcą niepotrzebnie zanieczyszczać swojego domu.

7. Jeśli pszczoły i inne owady zapylające wyginą, obowiązek zapylania spadnie na ludzi…

7 faktów o pszczołach

Znaliście te 7 faktów o pszczołach? Jeśli nie i macie ochotę na więcej, a do tego ciekawi Was jak będzie wyglądał świat bez pszczół, zachęcam do lektury powieści Mai Lunde! Bardzo pasjonująca, wciągająca i otwierająca oczy na wiele spraw historia. Polecam!

podpis new

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tags: 7 faktów o pszczołach, ciekawostki o pszczołach, fakty o pszczołach

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Daria
  • 12 września 2016
  Odpowiedz

  Piekne zdjecia! A po czym one rozpoznaja ktora zostaje krolowa ula? Czy krolowa tez zyje 21 dni? Pozdrawiam, Daria x

   • miscatalina
   • 12 września 2016
   Odpowiedz

   Królowa żyje znacznie dłużej, nawet kilka lat. Larwy z których mają urodzić się przyszłe królowe są inaczej karmione niż wszystkie pozostałe i dlatego pszczoły królowe odróżniają się wyglądem od pozostałych.

  • Iwona
  • 12 września 2016
  Odpowiedz

  Wszystkich faktów nie znałam 🙂 dziękuję za przybliżenie 🙂

  • Anonim
  • 12 września 2016
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł, nie znałam tych faktów. Największym zaskoczeniem jest dla mnie punkt 4 🙂

   • miscatalina
   • 12 września 2016
   Odpowiedz

   Pszczoły to bardzo tajemnicze owady 😉 Co ciekawe wiedzą, że nasza planeta jest okrągła i potrafią obliczać kąty 🙂

  • Kinga
  • 12 września 2016
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Fakty mi nie znane, a szczególnie zaskoczył mnie nr 4 🙂

 1. Odpowiedz

  Znajomy pszczelarz mówił mi też o tym, że pszczoły dzięki temu, że są tak wrażliwe na zanieczyszczenia (np. opryski) i umierają, nie przekazują tych zanieczyszczeń do miodu. Dlatego też niesłychanie ważne jest, żeby wszelkie trujące opryski w ogrodach wykonywać gdy już pszczoły są w ulach, więc wieczorem.

   • miscatalina
   • 12 września 2016
   Odpowiedz

   To niestety jest prawda, pszczoły są bardzo wrażliwe i ich wymieranie to prawdziwa plaga. Opryski przeciw szkodnikom to dla nich trucizna, która zbiera coraz większy plon, mam nadzieję, że rolnicy zaczną sobie zdawać z tego bardzo szybko sprawę.

 2. Odpowiedz

  Świetny post, wielu rzeczy totalnie nie wiedziałam 😀

 3. Część z tych faktów to dla mnie totalna nowość! Bardzo ciekawe 🙂

 4. Odpowiedz

  To ostatnie zdjęcie nieziemskie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

42 shares

Social Profiles