Zainspirowana 'Historią pszczół’ Maji Lunde, postanowiłam Wam przytoczyć kilka faktów z życia pszczół 🙂 Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy uzależnieni właśnie od tych małych owadów, które swoją drogą są niesamowicie pasjonujące. Jeśli wyginą wszystkie pszczoły to niestety razem z nimi zniknie życie, a przynajmniej zostanie bardzo ograniczone. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby do tego nie doszło, adoptujmy więc pszczoły i stwórzmy im przyjazny świat 🙂 A tymczasem poznajcie 7 faktów o pszczołach.
1. Nowo narodzone pszczele królowe opuszczają ul i podczas lotu godowego zostają zapłodnione przez trutnie. Co ciekawe podczas aktu zapłodnienia, który de facto jest ich celem życia, trutnie są pozbawiane odnóży, kończąc w ten sposób swój żywot. Co się dzieje z ich odnóżami? Tracą je wraz ze swoimi organami płciowymi, które 'zatykają’ królową. Królowa po zapłodnieniu wraca do ula i już nigdy więcej go nie opuszcza poświęcając swoje życie składaniu jaj. Chyba, że zostanie 'wygryziona’ przez młodą królową 😉
2. Wszystkie pszczoły w roju to rodzeństwo! Pochodzą od jednej królowej matki. Natomiast nie są jej podporządkowane, pszczoły tworzą społeczność i to właśnie wobec społeczności roju mają zobowiązania.
3. Trzeci z moich 7 faktów o pszczołach dotyczy ich rozwoju i zadań w ulu. Z każdego jaja złożonego przez królową po 3 dniach wykluwa się larwa, która przez kilka tygodni jest pod stałą opieką pszczół robotnic. Kiedy larwa jest gotowa, tworzy wokół siebie kokon, z którego po 21 dniach wykluwa się pszczoła. Początkowo jeszcze nie umie latać, słabo się porusza, właściwie pełza ale już pracuje! Zadaniem takiej młodej pszczółki jest utrzymanie porządku w ulu, czyści najpierw swoją celę, potem inne przygotowując miejsce dla nowych larw. Kolejnym zadaniem młodej pszczoły kiedy jest już bardziej samodzielna jest dbanie o młode, nowo narodzone pszczoły, karmi je, a w pogodne popołudnia wykonuje pierwsze samodzielne loty. Początkowo na małe odległości, żeby poznać teren, potem oddala się coraz bardziej. W ulu też zaczyna mieć nowe obowiązki, zajmuje się pyłkiem przynoszonym przez starsze pszczoły, produkuje wosk i pełni wartę, jako strażniczka. Wreszcie awansuje na pszczołę – zbieraczkę, jej zadaniem jest dostarczanie do ula pyłku, nektaru i wody.
4. Pszczoły informują się nawzajem gdzie znaleźć najlepszy nektar wykonując sobie tylko znany taniec.
5. Pszczoła, żyje około 40-45 dni, z czego 22 pierwsze dni swojego życia spędza w ulu. Przez kolejne 3-4 tygodnie zajmuje się lataniem i zbieraniem pożywienia i przy okazji zapylaniem kwiatów.
6. Pszczoły to bardzo czyste owady, jeśli czują, że zbliża się śmierć wylatują z ula i umierają na zewnątrz. Nie chcą niepotrzebnie zanieczyszczać swojego domu.
7. Jeśli pszczoły i inne owady zapylające wyginą, obowiązek zapylania spadnie na ludzi…
Znaliście te 7 faktów o pszczołach? Jeśli nie i macie ochotę na więcej, a do tego ciekawi Was jak będzie wyglądał świat bez pszczół, zachęcam do lektury powieści Mai Lunde! Bardzo pasjonująca, wciągająca i otwierająca oczy na wiele spraw historia. Polecam!
Piekne zdjecia! A po czym one rozpoznaja ktora zostaje krolowa ula? Czy krolowa tez zyje 21 dni? Pozdrawiam, Daria x
Królowa żyje znacznie dłużej, nawet kilka lat. Larwy z których mają urodzić się przyszłe królowe są inaczej karmione niż wszystkie pozostałe i dlatego pszczoły królowe odróżniają się wyglądem od pozostałych.
Wszystkich faktów nie znałam 🙂 dziękuję za przybliżenie 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, nie znałam tych faktów. Największym zaskoczeniem jest dla mnie punkt 4 🙂
Pszczoły to bardzo tajemnicze owady 😉 Co ciekawe wiedzą, że nasza planeta jest okrągła i potrafią obliczać kąty 🙂
Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Fakty mi nie znane, a szczególnie zaskoczył mnie nr 4 🙂
Znajomy pszczelarz mówił mi też o tym, że pszczoły dzięki temu, że są tak wrażliwe na zanieczyszczenia (np. opryski) i umierają, nie przekazują tych zanieczyszczeń do miodu. Dlatego też niesłychanie ważne jest, żeby wszelkie trujące opryski w ogrodach wykonywać gdy już pszczoły są w ulach, więc wieczorem.
To niestety jest prawda, pszczoły są bardzo wrażliwe i ich wymieranie to prawdziwa plaga. Opryski przeciw szkodnikom to dla nich trucizna, która zbiera coraz większy plon, mam nadzieję, że rolnicy zaczną sobie zdawać z tego bardzo szybko sprawę.
Świetny post, wielu rzeczy totalnie nie wiedziałam 😀
Część z tych faktów to dla mnie totalna nowość! Bardzo ciekawe 🙂
To ostatnie zdjęcie nieziemskie!